Dışişleri'nden BM'ye 'Kuzey Kıbrıs' kınaması

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs'taki yol çalışmaları sırasında yaşananlar nedeniyle başlayan gerginliğe ilişkin açıklama yaptı: fiziki müdahaleyi kabul edilmez buluyor ve şiddetle kınıyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs'ın BM gözetimindeki Pyla/Pile'ye bağlanan tek taraflı yol yapma girişiminin barış gücü görevlileri tarafından engellenmesine tepki gösterdi. 

Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenlik alanındaki topraklarda inşa edilen Pile-Yiğitler yolunu engellemek amacıyla dün gerçekleştirilen fiziki müdahaleyi kabul edilmez buluyor ve şiddetle kınıyoruz." ifadeleri yer aldı. 

KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin açıklamasının ve KKTC makamlarının haklı tepkisinin tümüyle desteklendiği vurgulanan açıklamada, Pile köyündeki KKTC vatandaşlarının kendi vatan topraklarına doğrudan ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan "insani bir proje" olan Pile-Yiğitler yoluna ilişkin BM tarafından sergilenen tutum ve ardından BM'nin açıklamalarının "Barış Gücü’nün Ada’da ortaya koymakla mükellef olduğu tarafsız tutumla bağdaşmadığı" ifade edildi.

BM Barış Gücü'nün bir yandan "suhuletle" başlayan yol yapım projesi bağlamında gerginliğin tırmanmasında büyük rol oynadığı, diğer yandan sahada yaşanan hadiselerde kendini mağdur gibi takdim ettiğinin ifade edildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Esasen, BM Barış Gücü’nden beklenen, Ada’da yaşanan insani ihtiyaçların çözümüne katkı vermesidir. Buna rağmen BM’nin, yıllardır GKRY’nin Ara Bölge’deki oldu bittilerine göz yumarken Kıbrıs Türklerinin haklı insani ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemesi izah edilecek bir tutum değildir. Bu durum, BM’nin Ada’daki iki tarafa eşit yaklaşmak ve anlaşmazlıklara çözüm bulmak gibi temel görev ve işlevlerini yerine getirmediğini açıkça ortaya koymaktadır.

Garantör bir Devlet olarak, BM Barış Gücü’nü, Kıbrıs’ta yaklaşık 60 yıldır sürdürmekte olduğu göreve gölge düşürecek eylem ve söylemlerden kaçınmaya, Kıbrıs’taki iki tarafa eşit muamelede bulunmaya ve KKTC’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye davet ediyoruz." (HABER MERKEZİ)