Direnişteki işçilere patronu öven Fatma Şahin enflasyonu suçladı

Eylemdeki Şireci Tekstil işçilerine patronu öven Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Cumhurbaşkanımız enflasyonu tek haneye düşürdüğü zaman bu sorunların hiçbiri kalmayacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan üç fabrikadan yaklaşık 2 bin Şireci işçisi düşük zamma karşı eylemlerini sürdürüyor.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin fabrikayı ziyaret ederek işçilere patronu övdü.  İşçileri mücadeleyi bırakmaya ikna etmeye çalışan Şahin, kendisinin de işçi bir babanın kızı olduğunu söyledi. "Sizden biriyim" diyen AK Partili Fatma Şahin, "Gaziantep'in diğer illerden farkı helal kazanç. Bu şehrin çocukları çalışmak zorunda. Şireci dediğiniz adam sizin çocuklarınız okula gitsin diye okul yapan bir adam. Dedim ki 'Başkanım uyuşturucu sorunu var', AMATEM'i yaptı" ifadelerini kullandı.

İşçiler ise "Bize Şireci'yi anlatıyor. Biz Şireci'yi senden iyi tanıyoruz" diyerek tepki gösterdi. 

'BU YAŞANANLARIN NEDENİ NE SİZSİNİZ NE ŞİRECİ. YÜKSEK ENFLASYON, SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİ'

Şahin'in konuşmasında öne çıkan bölümler şöyle:

"'Şireci' dediğiniz adam kim? Benim gözümle bir dinleyin. Sizin çocuklarınız okula gitsin diye okul yapan bir adam. Telefonla yapıyor ya. Yarın sizin çocuklarınız Fatma Şahin olacak. Dedim ki 'Başkanım uyuşturucu sorunu var.' AMATEM'i yaptı. Kim yaptı? Şireci yaptı ya. Allah için insanları değerlendirirken... Dedim ki 'Abim hepimiz ölüp gideceğiz.' Aldığımız nefesi vereceğimizin garantisi yok. Koronada görmedik mi? Dedi ki 'Babamın adına en güzel camiyi yaptıracağım başkanım.' Şireci dediğiniz adam bu. Arada fitne çalışıyor, arada dedikodu çalışıyor. İşçi ve işveren, baba-oğul olduğu sürece hiçbir sorun yok. Adam diyor ki 'Beni üzüyorlar.' Bu yaşananların nedeni ne sizsiniz ne Şireci. Yüksek enflasyon, satın alma gücü paritesi. Sayın Cumhurbaşkanımız iki yıllık süreçte bu enflasyonu tek haneye düşürdüğü zaman bu sorunların hiçbiri kalmayacak. Azıcık sabır ya. O yüzden biz bunu birlikte çözeceğiz. Ananız beni arıyor, hanımınız beni arıyor. Diyor ki 'Başkanım kurban olayım şu işi çözün.' Herkesin çoluğu çocuğu var. Herkesin çocuğu okumak zorunda. Sağlık hizmetinden istifade etmek zorunda.""

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bulunan Şireci Coton'de işçiler maaşlarına yapılan yüzde 34'lük zammı kabul etmeyerek iş bırakmıştı. İş bırakma eylemi sonrası yaklaşık 2 bin işçi, cep telefonlarına gönderilen mesajla işten çıkarılmıştı. Zam talebiyle günlerdir fabrika önünde grev yapan Şireci Tekstil işçileri, dün ise kent merkezinde toplanmıştı. 2 bin işçiyi işten çıkaran fabrika yönetimin dün işçilere, 'İşverenin şartlarını kabul eden işe dönebilir' mesajı attığı öğrenilmişti. (HABER MERKEZİ)