Dersim Barosu: Yangınların kontrolünde ihmali olanlar yargılanmalı

Dersim Barosu, Akdeniz’deki orman yangınlarına ilişkin yaptığı açıklamada ormanların yanmasında yeterli önlem alınmadığı kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DERSİM - Dersim Barosu, bir günde 27 orman yangını çıktığını belirterek “Ormanlar sadece ülkemiz insanlarının değil, tüm dünya insanlarının en önemli yaşam destek kaynaklarındandır ve etkin korunmayı hak eder. Her ne kadar yasalar bu sorumluluğu belirli bir kuruma vermiş olsa da tüm kurumlar ve insanlar aynı sorumluluğu hissetmek ve paylaşmak zorundadır” dedi.

‘SORUMLULAR YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALI’

Sayısız türe yuva olan ormanların, gezegendeki tüm canlıların yaşamının devam edebilmesi için büyük öneme sahip olduğunun ifade edildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Tüm canlıların özgür ve adil yaşayacağı bir dünya için hep birlikte çalışmaya, yaşamı ve umudu savunmaya şimdi daha çok ihtiyacımız var. Yangınların çıkmasında sorumluluğu bulunanlar etkin ve hızlı bir soruşturma ile tespit edilerek yargı önüne çıkarılmalı, bilgi kirliliğinin önüne geçilmelidir. Yangınların kontrol altına alınmasında ihmali olan, gereğini yapmayan yetkiler yargılanmalı, istifa etmeliler. Yanan ormanların imara açılmasına izin verilmemeli, soğutma işleminden sonra yeniden orman vasfına sahip olması için çalışmalar başlatılmalıdır. Dersim Barosu olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” (DUVAR)