Demirtaş Savunma Grubu: Davutoğlu konusunda yanıltmadık

Selahattin Demirtaş'ın avukatları, Demirtaş'ın Ahmet Davutoğlu'na hakaretten yargılandığı davayla ilgili açıklama yaparak, "Kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğimiz iddiasını kabul etmiyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 2015 yılında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla açılan davanın 23 Eylül Cuma günü görülen duruşmasında Davutoğlu'nun avukatının mazeret dilekçesi göndermesi tartışmalara neden oldu.

Davutoğlu, daha önce davadan çekildiğini açıklarken Basın Müşaviri Ufuk Karcı da Davutoğlu’nun duruşmaya katılım ve takip talebinde bulunmadığını belirtmişti. Karcı'nın açıklamasına rağmen avukat Ahmet Başçı, başka bir mahkemede duruşmasının olduğunu söyleyerek ‘mağdur avukatı’ olarak duruşmaya katılamayacağını, bir sonraki duruşma gününün UYAP’tan öğrenilmesini talep etmişti.

Demirtaş Savunma Grubu ise "Gelecek Partisi Genel Başkan Basın Müşaviri tarafından yapılan ve biz avukatlara da yakışıksız ithamlarda bulunan duyurunun içeriğinin gerçeği yansıtmadığını, bundan dolayı, Sayın Selahattin Demirtaş'ın avukatları olarak bir açıklama yapma zorunluluğu hasıl olduğunu belirtmek isteriz" diyerek dava sürecine ilişkin bir açıklama yayınladı. 

'YANILTICI BİLGİ VERDİĞİMİZ İDDİASINI KABUL ETMİYORUZ'

"Gerek müvekkilimiz Sayın Demirtaş, gerekse biz avukatları olarak kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğimiz iddiasını kabul etmiyoruz" denilen açıklama şöyle:

"1- İlk gün de sosyal medya üzerinden paylaştığımız ve duyuru ekinde sunmuş olduğumuz, Sayın DAVUTOĞLU'nun vekili tarafından Küçükçekmece 23. Asliye Ceza Mahkemesin 2021/587 E. sayılı dava dosyasına sunulan 9.9.2021 tarihli mazeret dilekçesi "Müşteki" yani "Şikayetçi" sıfatıyla yazılıp imzalanmış olup; bahsi geçen dilekçede müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın cezalandırılması da talep edilmiştir. Yine, yapılan duruşmaya Sayın DAVUTOĞLU'nun vekili tarafından, farklı yerlerde duruşmaları olduğu gerekçesiyle mazeret dilekçesi de gönderilmiştir.

2- Müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın, dönemin Başbakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'na hakaret (Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret) iddiasıyla yargılandığı Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/541 E. sayılı dosyası üzerinden Sayın DAVUTOĞLU şikayetçi olduğunu belirterek, davaya katılma isteğini Mahkemeye avukatı aracılığıyla sunmuş, Mahkeme tarafından da katılma isteği kabul edilmiştir. Bu dosya üzerinden müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ 11 ay 20 gün hapis cezası almıştır. Bahsi geçen dosya halihazırda istinaf aşamasındadır. Sayın DAVUTOĞLU'nun bahsi geçen dosyadaki şikayeti de katılan sıfatı da halen devam etmektedir.

'ŞİKAYETİ DE KATILAN SIFATI DA DEVAM ETMEKTE'

3- Müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın, dönemin Başbakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'na hakaret (Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret) iddiasıyla yargılandığı İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesinin 2020/218 E. sayılı dosyasının ihbarı / suç duyurusu dilekçesi bizatihi Sayın DAVUTOĞLU'nun vekili tarafından savcılığa verilmiş, yargılama aşamasında da şikayetin devam ettiği belirtilerek, davaya katılma isteği Mahkemeye sunulmuştur. Mahkeme tarafından, Sayın DAVUTOĞLU'nun katılma isteği kabul edilmiştir. Sayın DAVUTOĞLU'nun bahsi geçen şikayeti de katılan sıfatı da halen devam etmektedir.

4- Müvekkilimiz Sayın Selahattin DEMİRTAŞ'ın, Cumhurbaşkanı'na ve dönemin Başbakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'na hakaret (Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret) iddiasıyla yargılandığı Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesinin 2021/96 E. sayılı dosyasında da Sayın DAVUTOĞLU şikayetçi olduğunu belirterek, davaya katılma isteğini Mahkemeye avukatı aracılığıyla sunmuş, Mahkeme tarafından da katılma isteği kabul edilmiştir. Müvekkil, bu dosya üzerinden fikri içtima uygulanarak daha ağır cezayı gerektiren Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası almıştır. Bahsi geçen dosya temyiz aşamasında olup, Sayın DAVUTOĞLU'nun bahsi geçen dosyadaki şikayeti de katılan sıfatı da halen devam etmektedir.

'DAVALAR GERİ ÇEKİLDİYSE NEDEN CEZALANDIRMA TALEP EDİLİYOR'

Kutuplaştırılan toplum psikolojisinin yeniden sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi amacıyla Sayın DAVUTOĞLU'nun şahsi tüm davalarından vazgeçmiş olduğu iddiası karşısında şu soruları sormak isteriz:

 1- Tüm şahsi davalar geri çekilmiş ise Sayın DEMİRTAŞ'ın yargılandığı ve Sayın DAVUTOĞLU'nun da mağdur ve/veya şikayetçi/katılan olduğu davalar neden hala Sayın DAVUTOĞLU vekili tarafından takip edilmekte, mazeret dilekçeleri gönderilmekte ve bazı mazeret dilekçelerinde şikayetin devam ettiği belirtilerek müvekkilimiz Sayın DEMİRTAŞ'ın cezalandırılması talep edilmektedir?

2- Tüm şahsi davalar geri çekilmiş ise neden davalardan vazgeçildiğine ilişkin dilekçeler yukarıda belirttiğimiz dava dosyalarına sunulmamıştır?

Yukarıda yazılı olan bilgilerden de anlaşılacağı üzere; gerek müvekkilimiz Sayın DEMİRTAŞ, gerekse biz avukatları olarak kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğimiz iddiasını kabul etmiyoruz.

Asıl kamuya yanlış ve yanıltıcı bilgi verenler, "Kutuplaştırılan toplum psikolojisinin yeniden sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi amacıyla şahsi tüm davalardan daha önce vazgeçildi" iddiasını ortaya atıp, bu iddiayı müvekkilimiz Sayın DEMİRTAŞ açısından ispatlayamayanlardır." (HABER MERKEZİ)