Cumartesi İnsanları davası: Kardeşim kaybedilmiş ben nasıl vazgeçeyim?

Cumartesi İnsanları'nın 700. hafta eylemine katılanlardan 46 kişiye açılan davanın ilk duruşmasında Maside Ocak, "Sizin yapmanız gereken bizi burada yargılamak değil bizim haklarımızı korumaktır" diye seslendi. Faruk Eren de "Kardeşim kaybedilmiş, ben nasıl vazgeçeyim? Kayıplarımızın akıbetini sormaya bedeli ne olursa olsun devam edeceğiz" dedi. Beyanların ardından savcı, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini ve savunmaların tamamlanmasını istedi. Bir sonraki duruşma 12 Temmuz'da görülecek.

Cumartesi İnsanları, Çağlayan Adliyesi'ndeydi. Fotoğraf: Evrensel
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumartesi Anneleri'nin 25 Ağustos 2018'deki 700. hafta eyleminde polis saldırısına uğrayan ve gözaltına alınan 46 kişiye açılan davanın ilk duruşması görüldü.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmeleri engellenen Cumartesi İnsanları’nın  “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan açılan davanın ilk duruşması, katılımın çok olması nedeniyle İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi yerine İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Sanıkların çokluğu ve katılımın yoğun olması nedeniyle duruşmaya girişte zorluklar yaşandı. HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Dilşat Kaya Musa Piroğlu, Ali Kenanoğlu ve bağımsız milletvekili Ahmet Şık duruşmaya katılım gösterdi.

Kimlik tespitlerinin ardından avukat ve İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Öztürk Özdoğan söz alarak, derhal beraat talebinde bulundu. Özdoğan, "Cumartesi Anneleri'nin adalet arayışını TBMM'nin resmi raporları bile haklı bulmaktadır. Bu eylem kesintisiz olarak sürdürülmüş bir sivil itaatsizlik eylemidir. Cumartesi Anneleri ile Şubat 2011'de o dönemki Başbakan olan Erdoğan'la Başbakanlık ofisinde dahi görüşmüştür. Bu eylem 700 hafta boyunca devam eden, yarım saat ya da bir saatte bitirilen, kendi kaidesi olan bir etkinliktir. Keyfi bir şekilde yasaklanmıştır. Bu yasağın kanuna aykırı olduğunu düşünüyoruz. Sanık savunmalarına geçmeden bütün hususları dikkate alarak beraat kararı verilmesi gerektiği kanaatindeyim" dedi.

'BİZ 26 YILDIR ADALET İSTİYORUZ'

İlk olarak Maside Ocak savunma yaptı: "Boynumda fotoğrafını gördüğünüz kişi ağabeyim Hasan Ocak. Gözaltında olduğu kabul edilmedi ama onu görenler vardı. Başvurularımız sonuçsuz kaldı. Günler sonra bir fotoğrafı teşhis ederek cesedine ulaştık. Ağabeyim işkenceden geçirilip boğulmuştu. Hiç kimse yargılanmadı, 'Türk polisi işkence yapmaz' diyen savcılar oldu. Biz 26 yıldır adalet istiyoruz, Galatasaray'da biz bir aile olduk, Berfo Annenin tabutunu uğurladık. Bu annelerin tek isteği vardı: Sadece mezar istemek nasıl suç olabilir? Benim bunu aklım almıyor. Bunun adı adalet olabilir mi? 19 yaşında Cumartesi Anneleri'ne katılmaya başladım. Şu an 45 yaşındayım. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum. OHAL ilan edildikten sonra da, darbe teşebbüsünden sonra da oradaydık. Taksim'deki patlamadan sonra gelen herkesin güvenliğini sağladık. Bize yasaklandığına dair bir tebliğ ulaşmadı. Her hafta gördüğümüz güvenlik görevlileri, eylemden önce bize kolay gelsin bile dedi. Annemin dayak yiyişini izledim. Abimin yerde kulaklığını arayışını gördüm. Yeğenimin yerde sürüklenişini gördüm. Ne oldu da 700. haftada biz bunları yaşadık? Sizin yapmanız gereken bizi burada yargılamak değil bizim haklarımızı korumaktır."

Ali Ocak da, "Şöyle ifade edeyim. 699. hafta boyunca eylemimizde devlet suç tespit edemedi. Yasak çağrısını duymadım. Asıl şiddet gören, saldırıya uğrayan bizdik. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

'KARDEŞİM KAYBEDİLMİŞ, BEN NASIL VAZGEÇEYİM?'

Faruk Eren ise "Kayıp yakını ne demek olduğunu anlatmak istiyorum" diyerek başladı ve şunları söyledi: "Abimin gözaltına alınışının birçok tanığı olmasına rağmen devlet 'biz almadık' dedi. Gözaltı süresi bitti, abimden haber yok. O zamandan beri Hayrettin Eren kayıp. Annem, abimin elbisesini yıllarca temiz tuttu, bir gün gelecek diye. En sonunda bari kemiğini verin dedik. Zaman zaman dayak yedik, gözaltına alındık. Kardeşim kaybedilmiş, ben nasıl vazgeçeyim? 'İnsanlık onuru işkenceyi yenecek' sloganı iddianamede var. Yine olsa yine atarım. En son şunu söyleyerek bitireyim. 40 yıllık süre çok uzun bir süre. Her seçim dönemi abim için seçmen kağıdı geldi. Askerlik celbi geldi. Bize işkence sürdü. 80'lerin ikinci yarısı, 90'ların sonunda gözaltında kayıp bir devlet politikası haline geldi. Kayıplarımızın akıbetini sormaya bedeli ne olursa olsun devam edeceğiz."

"Kayıp yakını değilim. Hak savunucusuyum" diyen Cüneyt Yılmaz da "700. haftadan evvel her 100. haftalarda yapıldığı gibi çağrıda bulunduk. Eylem anında bir anons duymadım. Burda olmamızı anlamlı bulmuyorum. Beşiktaş'taki patlamadan sonra polislere karanfil verdik. Dipçikle vuruldu, küfür edildi bize. Bu insanların yanında olmanın suç olduğunu düşünmüyorum. Bizi engelleyenler kayıpların sorumlularıdır" dedi.

KOPTAŞ: YETERİNCE DESTEK OLMUŞ DEĞİLİM

Rober Koptaş, "Mübarek diyebileceğim bu insanların mücadelelerine yeterince destek olmuş değilim" dedi. Koptaş, "700. Haftada oradaydım. Bu benim için vicdani bir sorumluluktu. Galatasaray Meydanı, Cumartesi Anneleri için analarının ak sütü gibi helaldir. İlk kez hayatımda gözaltına alındım. Yerde otururken gözaltına alındım. Gözaltı otobüsünde küfre ve hakarete maruz kaldık. Bu muamelenin kendisinin yargılanması gerektiğini düşünüyorum. Toplanmak, gösteri yapmak, en barışçıl şekilde bir vatandaşlık hakkı. Bunu suç haline getirenler suç işliyor." 

'BARIŞÇIL NİTELİKTE TOPLANMANIN SUÇ ADLEDİLMESİ ANAYASAYA AYRKIRI'

Sanık ifadelerinden sonra sanık müdafilerinin savunmasına geçildi. Avukat Ahmet Cihan, beyanında uluslararası sözleşmelere atıf yaptı. Barışçıl toplanma özgürlüğünün ilgili metinlerine değinerek Cumartesi Anneleri eyleminin hukuki olarak suç olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Cihan, "Gerekçenin inandırıcı olmadığı açık. 699 haftadır süren, kaideleri bilinen bir eylem bildirim yükümlülüğü gerektiren bir eylem değildir. Barışçıl nitelikte, kanuna aykırı olmayan toplanmanın suç adledilmesi anayasaya, uluslararası mevzuatlara aykırıdır" dedi. 

'BİR BAKANIN HOŞUNA GİTMEDİĞİ İÇİN TOPLANTILAR YASAKLANAMAZ'

Avukat Kerem Altıparmak ise eylemi yasaklama gerekçesi olarak 3 belge sunulduğunu dile getirdi.

Altıparmak, "Cumartesi Anneleri eylemi her cumartesi yapılmaktadır. İdari yargıdaki davada davalı idareler, Cumartesi Anneleri eylemini yasaklamalarının gerekçesi olarak 3 ayrı belge sunmuştur. Davalı idarelerin sunduğu belgelerin somut bilgi verenlerinin ilkinin tarihi 19 Mart 2016, ikincisi 14 Mart 2018 ve üçüncüsü 12 Temmuz 2018’dir. Diğer belgeler ise genel niteliklidir. Yasaklanan eylemin tarihi ise 25.8.2018’tir" diye konuştu. 

Savcılığın ceza talebinin ölçüsüz ve hukuka aykırı olduğunu söyleyen Altıparmak, şöyle devam etti:

"Savcılık 699 kez gerçekleşmiş barışçıl bir eylemin 700. tekrarında makul bir gerekçe olmaksızın tüm sanıkların cezalandırılmasını istemektedir. Bu talep AYM içtihatlarına aykırı olarak ne toplantıyı organize edenlerle katılanlar arasında bir ayrım yapmakta ne de toplantının çok sayıda tekrarı dikkate alındığında söz konusu hukuka aykırılığı ortaya koymaktadır. Bu talep ölçüsüzdür, demokratik toplumda gerekli olduğu hiçbir şekilde iddia edilemez. Bir demokraside bir bakanın hoşuna gitmediği için, onun tarafından suç olarak görüldüğü için toplantılar yasaklanamaz."

'SİYASİ VE KEYFİ CEZA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

"Anayasa Mahkemesi'nde bildirim gerekçesi barışçıl bir şekilde eylemin yapılabilmesi içindir. Her gün toplanıldığını bilmiyor ki bildirim gerekçesi öne sürülüyor. 2,5 yıl sonra bildirim yapılmadığı bahane edilmiş" diyen Altıparmak, "699 hafta toplanılmış yerde herhangi somut bir gerekçe sunulamamış. Siyasi ve keyfi ceza ile karşı karşıyayız. Çok meşru ve barışçıl toplanma hakkı var. Savcı, bildirimde bulunmamışlar, suç işlemişler diyor. Derhal beraat kararı verilmemiş ise de şu an beraat kararı için davanın olgunlaştığı kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

Sanık avukatları son olarak beraat taleplerini yineledi.

Beyanların ardından savcı mütalaasında, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini savunmaların tamamlanmasını istedi.

Bir sonraki duruşma tarihi 12 Temmuz 2021, saat 10:00 olarak belirlendi.