Cinsel saldırı ile suçlanmıştı: İngiltere, Kevin Spacey'nin ABD'den dönmesini bekliyor

İngiltere, Kevin Spacey'nin cinsel saldırı suçlamalarıyla yargılanması için ABD'den iadesini istiyor. Oyuncu İngiltere'ye gelmezse, ABD polisi Spacey hakkında arama kararı çıkartabilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiliz yetkililer, cinsel saldırıyla suçlanan oyuncu Kevin Spacey'nin yargı sürecinin başlayabilmesi için ABD'den ülkeye gelmesini  bekliyor. Guardian'a konuşan bir yetkili, Spacey'nin gönüllü olarak İngiltere'ye gelmezse resmi iadesinin isteneceğini söyledi.

Süreç içinde, Özel bir İçişleri Bakanlığı birimi olan uluslararası suç müdürlüğü, polis ve savcılar adına hareket edecek. Uzmanlar, Spacey'nin gönüllü bir biçimde hareket etmemesi durumunda ABD polisi, Spacey hakkında arama kararı çıkartabilecek. 

NE OLMUŞTU?

Yaklaşık beş sene önce cinsel saldırı davasıyla gündeme gelen oyuncu Kevin Spacey, yeni taciz suçlamalarıyla bir kez daha hakim karşısına çıkacak. Davalardan birinin Spacey'nin 2005 yılında Londra’da geçen bir olay sonucunda olduğu belirtilirken, diğer davacı ise oyuncunun 2008 yılında kendisini taciz ettiğini iddia etti. 

Crown Prosecution Service, oyuncuya karşı 2005 yılından 2013 yılına kadar gerçekleşen taciz suçlamalarına ilişkin beş farklı dava açıldığını doğruladı. Crown Prosecution Service, davaları resmi olarak incelemeye alsa da, Spacey şu an İngiltere’de olmadığı için tutuklama sürecine resmi olarak devam edilemiyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)