Çin'in Tayvan açıklarında yaptığı askeri tatbikatta hava sahası ihlali

Çin ordusu Tayvan açıklarında askeri tatbikat düzenledi. Tayvan yönetimi ise askeri tatbikat sırasında hava sahasının ihlal edildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin Halk Kurtuluş Ordusu'ndan bugün yapılan açıklamada, Tayvan yakınlarında askeri tatbikat yapıldığı belirtildi.

Reuters'in haberine göre, Çin'in hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı tatbikat, “silah kapasitesini test etmek ve geliştirmek” amacıyla, 6-8 Mayıs tarihleri arasında Tayvan'ın doğu ve güneybatı sularında gerçekleştirildi. Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Çin'in ülkesi için tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirterek "Ülkemizi korumak için azimliyiz” dedi.

HAVA SAHASI İHLAL EDİLMİŞTİ

Tayvan Savunma Bakanlığı ise 6 Mayıs'ta Çin'e ait 18 uçağın hava sahasına girdiğini söyledi, ihlallerin 7 ve 8 Mayıs'ta da sürdüğünü açıkladı. Bakanlık ayrıca, Çin'in tatbikatta bombardıman uçağı, savaş uçağı ve denizaltı savar uçak kullandığını belirtti.

Tayvan hükümeti, son iki yıl içinde Çin'in adanın yakınlardaki askeri hareketliliğini artırdığını söylüyor. Pekin yönetimi ise Tayvan'ı Çin'in bir parçası olarak görüyor. (DIŞ HABERLER)