CHP'li Purçu'dan Soylu'ya 'işkence' tepkisi: Çürük elmalarınızı temizleyin

CHP'li Özcan Purçu Ataşehir'de Roman düğününe terörle mücadele ekiplerinin gittiğini ve bir aileye karakolda işkence edildiğini söyledi. Purçu, ilçe emniyet müdürü ve görevli amirin istifasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, TBMM Genel Kurulu'nda basın toplantısı düzenledi. Purçu, İstanbul'un Ataşehir ilçesindeki bir Roman düğünü sırasında terörle mücadele ekiplerinin geldiğini, düğünü dağıttığını belirtti.

Roman mahallesinde terörle mücadele ekibinin ne amaçla bulunduğuna anlam veremediğini dile getiren Özcan Purçu, "Roman vatandaşlarımız gariban, düğün salonu tutacak durumları yok. Bu nedenle vatandaşlarımız düğünlerini yıllardır mahallelerde yapıyor. Mahalledeki düğüne polis gidiyor, 'Siz burada bu düğünü yapamazsınız, iptal edeceksiniz' diyor. Vatandaşlar karşı çıkıyor. Daha sonra polis düğünü dağıtıp, bir aileyi de karakola götürüp işkence ediyor" diye konuştu.

'EMNİYET MÜDÜRÜ 'ARALARINDA KAVGA ETMİŞLERDİR' DEDİ'

Purçu, "Polis teşkilatı şerefli bir kurumdur. Ancak bu tür görevliler teşkilata ve topluma zarar veriyor. Şerefli polis teşkilatında bu kişileri barındırmayın, korumayın. Roman vatandaşımız Resul Bayır ve ailesine işkence ettiği bilinen Kenan adlı polis memuru ve olayla ilgili bilgi almak için aradığımda ‘Bizi neden aradınız? Onlar kendi aralarında kavga etmişlerdir. Öyle bir işkence veya kötü muamele olayı yok’ diye açıklama yapan Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü hakkında soruşturma başlatılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bir olay yaşanıyor ve vatandaş karakola götürülüyor ve orada kafalarına çuval geçirme gibi işkence sayılabilecek her türlü muameleye maruz bırakılıyorlar. Şimdi bu insanlar bu iddiada bulunuyorlarsa en azından bir inceleme yapılması gerekir. 'Böyle bir iddia varsa bir inceleyelim' denmesi çok mu zor. Bir vatandaşın anayasal hakkını savunuyoruz. Bu hakka yönelik bir ihlal var mı diyoruz. Aldığımız cevap bu şekilde. Sayın Soylu’ya sesleniyorum: Bu İlçe Emniyet Müdürü’nün ve işkenceci polis Kenan’ın derhal görevden alınması gerekir” ifadelerini kullandı.

'PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

"Şerefli Polis Teşkilatı'nda, kendi vatandaşına saygısı olmayan, duyarsız, vatandaşının kafasına çuval geçirecek işkence edecek kadar ruh sağlığı bozuk kişilerin görevlendirilmiş olması, bugüne kadar rehabilite edilmemiş olması asla kabul edilemez. Emniyet Teşkilatı’na sesleniyorum: zamanında torpille, kayırma ile, rüşvetle işe aldığınız çürük elmalarınızı temizleyin. Bu kişiler kolluk güçlerini temsil edemez" diyen Purçu, “Bu olayın peşini bırakmayacağız. Polis memurunun hak ettiği her türlü cezayı alması ve bu tür olayların tekrar yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

'ROMAN MAHALLELERİ TATBİKAT BÖLGESİ GİBİ OLDU'

Purçu, “Türk milletinin, şerefli Türk polisinin bir üyesi, böyle kendini bilmez davranamaz arkadaş. Polis teşkilatı şerefli bir teşkilattır, içinizdeki çürük elmaları ayıklayın. Ne demek ya Roman mahallesine terörle mücadele şubesinin gidip düğün basması, Roman düğünü ile terörle mücadelenin ne alakası var” sözleriyle tepki gösterdi.

"Yeter ya! Roman mahalleleri tatbikat bölgesi gibi oldu" sözleriyle konuşmasına devam eden CHP’li Purçu, “İşte, bu da devlet hastanesinin raporu” diyerek işkence gören Resül Bayır’a ve ailesine ait darp raporlarını gösterdi.

“Bizim çocuklarımız askere davulla zurnayla gidiyor ya, bu ülkeyi bu kadar seviyoruz, bize bunu mu reva görüyorlar. Söylüyorum Bakanlığa, bizim mahallemize terörle mücadele ekibini göndermeyin arkadaş, kimi gönderirseniz gönderin. Allah aşkına, size söylüyorum tekrar, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü gönderdi, küstahça da cevap veriyor, bir de o Kenan denen amir midir nedir 'Romanların benden çekeceği var' diyor. O polisi görevden almazsanız asli görevinizi yapmamış oluyorsunuz” diyerek sözlerini tamamladı. (HABER MERKEZİ)