CHP’li Başarır, Akkuyu santralinde yangın çıktığını duyurdu

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali’nde trafonun patladığını ve yangın çıktığını duyurdu. Başarır, “Nükleer santral Mersin'in, Türkiye'nin belası olmuştur” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın meydana geldi. Trafonun patlaması çalışanlara ve çevredeki yaşayanlara gergin anlar yaşattı.

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali yapımında birçok aksaklığın yaşandığını hatırlatan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Daha kurulma aşamasında zemininde defalarca çatlaklar meydana geldi. Yol çalışmaları için patlatılan dinamitler sayesinde çevre evlerde büyük hasarlar oluştu. Şimdi de trafosunda yangın çıkıyor. Daha önce de söylemiştim, bu nükleer santralle Mersin’e, Akdeniz’in dibine dinamit yerleştiriyorlar” dedi.

'YANGIN TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ'

Yangına ilişkin akşam saatlerinde Akkuyu Nükleer A.Ş. açıklama yaptı. Açıklamada, "Akkuyu NGS sahasında itfaiyenin kontrol paneline yakın enerji nakil hattına yıldırım düşmesi sonucu, yardımcı trafo merkezi alanında bir yangın çıktığı acil bir mesajla öğrenilmiştir. Anında olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından yangın önce kontrol altına alınmış, sonra da tamamen söndürülmüştür. Olay sonucunda kimse yaralanmamıştır. Tüm birimler, Akkuyu NGS sahasının acil müdahale prosedürüne ilişkin görevleri hızlı bir şekilde yerine getirmiştir. Yıldırım düşmesi, trafo merkezi alanındaki elektrik hatlarının altyapısına kısmen zarar vermiştir. Sahaya yeniden elektrik verilmesi sağlanmıştır. Şantiyedeki tüm inşaat çalışmaları her zamanki işleyişi ile devam etmektedir" denildi.

‘NÜKLEER SANTRAL TÜRKİYE’NİN BELASI OLDU’

Mersin Akkuyu’da yapımı devam eden nükleer santral inşaatında reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde “çatlak” oluştuğu 2019 yılında tespit edilmişti. 2023 yılında işletmeye alınması ve elektrik üretimine başlaması hedeflenen Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yapımı aşmasında sorunların yaşandığını belirten CHP’li Başarır, şunları kaydetti:

“Dünyanın en pahalı elektrik enerjisini Ruslardan satın alacağımız, nükleer atıkların nerede depolanacağının belirsizliği yetmiyormuş gibi daha yapımında yaşanan can güvenliği sorunları, ileride de denetimsiz, kontrolsüz, bir nükleer santral inşa edileceğinin göstergesidir. Bu nükleer santral Mersin'in, Türkiye'nin belası olmuştur.” (HABER MERKEZİ)