CHP'de uzun gece: MYK Çankaya için Hüseyin Can Güner'de karar kıldı

İkinci kez toplanan CHP PM, MYK'nin önerisiyle Malatya'da Veli Ağbaba, Çankaya'da Hüseyin Can Güner, Kadıköy'de Mesut Kösedağ, Adalar'da Ali Ercan Akpolat'ın adaylığına karar verdi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP, aday belirleme gündemli ilk MYK toplantısını sonlandırarak Parti Meclisi toplantısına geçti. 100’e yakın adayın PM’ye önerilmesi kararlaştırıldı.

Bu kentler arasında ön seçimle belirlenen Edirne adayı Şükrü Ciravoğlu da yer aldı. Ayrıca Ordu için Zekai Sana, Malatya için Veli Ağbaba, Kayseri içinse Murat Molu'nun önerilmesi kararlaştırıldı.

AYNI GÜN İKİ MYK, İKİ PM

Ön seçim ile belirlenen adayların YSK’ye bildirilmesi için son günün bugün olması sebebiyle PM’nin hızlıca bu kentleri onaylaması gerektiği ve bu yüzden toplandığı ifade edildi.

CHP, bu 100 seçim çevresi dışındaki il ve ilçeler için bugün ikinci bir PM ve MYK toplantısı yapılmasına da karar verdi.

İstanbul ilçeleri, Çankaya ve Hatay’a ilişkin tartışmaların uzun süreceği öngörüsüyle bu kentler akşam saatlerinde gerçekleşecek ikinci MYK ve PM toplantısına bırakıldı. 

OYLAMA BAŞLADI

CHP PM’de MYK’nin önerdiği adaylar oylanmaya başlandı. Buna göre Gemlik adayı Şükrü Deviren, Mudanya adayı Deniz Dalgıç, Nilüfer adayı Şadi Özdemir oldu.

CHP PM'NİN İKİ TURDA YAPILMASINDA DEM ETKİSİ

CHP MYK’nın gecikmesinde ve iki turda yapılmasında DEM Parti ile yapılan görüşmelerin de etkili olduğu öğrenildi. Bazı ilçelerde DEM Parti ile güç birliği görüşmelerinin sürdüğü ve henüz son noktanın konulmadığı, bu durumun PM ve MYK’nın uzamasına sebep olduğu kaydedildi.

MYK'DEN GEÇTİ: ÇANKAYA ADAYI HÜSEYİN CAN GÜNER

CHP’nin aday belirleme gündemli ikinci MYK toplantısı sona erdi, PM toplantısı başladı.

MYK’nin PM’ye önereceği isimler de netleşmeye başladı. CHP PM üyesi Hüseyin Can Güner’in Çankaya adayı olarak önerilmesi kararlaştırıldı.

HATAY DEĞERLENDİRİLDİ, KARAR YOK

MYK’de Hatay konusunda kısa bir değerlendirme yapıldı ancak bir karar alınmadı.

14 ADAYA PM'DEN ONAY

CHP PM'nin, MYK'nin önerisiyle görüştüğü ve onayladığı bazı isimler şöyle:  

Malatya: Veli Ağbaba
Adıyaman: Abdurrahman Tutdere
Didim: Hatice Gençay
Çukurova: Emrah Kozay
Seyhan: Oya Tekin
Yüreğir: Nurettin Danış
Kadıköy: Mesut Kösedağ
Avcılar: Utku Caner Çaykara
Ümraniye: Aykut Erdoğdu
Adalar: Ali Ercan Akpolat
Bakırköy: Ayşe Ovalıoğlu
Kağıthane: Tonguç Çoban
Esenyurt: Ali Gökmen
Akdeniz: Nesibe Teker

DEM İLE UZLAŞI YOK

Edinilen bilgiye göre DEM Parti’nin yüksek oy aldığı Esenyurt, Seyhan ve Akdeniz gibi ilçeler için gece boyunca telefon trafiği devam etti. Ancak müzakereler sonucunda herhangi bir uzlaşı sağlanamadı.