CHP İl Başkanı Bayar: Devlet Antalya halkını cezalandırıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gelirin yüzde 15’inin ödenmesi şartıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen 2. Etap Raylı Sistemi'nin ödeme yöntemi, Cumhurbaşkanlığı'nın tek taraflı kararıyla değiştirildi. Fazladan para talep edilmesine tepki gösteren CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “Bu belediyeyi değil, Antalya halkını cezalandırmaktır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANTALYA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile toplantı yapan 11 büyükşehir, 9 il ve ilçe belediye başkanının ortaklaştığı bir sorun vardı; projelerinde devletten gerekli destekleri alamamaları, hatta çeşitli zorluklarla karşılaşmaları. Bunun örneklerinden birinin Antalya’da yaşandığını belirten CHP İl Başkanı Nusret Bayar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2. Etap Raylı Sistemi ile ilgili ödeme planının dışında fazladan para talep etmesinin Antalya halkını cezalandırmak olduğunu vurguladı.

2016 yılında Antalya’da düzenlenecek EXPO’ya kolay ulaşım imkânı amacıyla Antalya Meydan’dan Aksu’ya kadar olan güzergâhta yeni bir tramvay hattı yapılmasının planlandığını söyleyen Bayar, belediyenin bütçesinde para olmayınca bu projeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerçekleştirdiğini ifade etti.

Nusret Bayar

Projenin planlandığı 2015 yılında büyükşehir belediyesi başkanının AK Partili olduğuna dikkat çeken Bayar, “Projenin ihale bedeli 260 milyon lira. Bu bedeli karşılamak için belediye ve bakanlık arasında yapılan anlaşmayla sistemden sağlanan gelirin yüzde 15’inin Hazine’ye geri ödeneceği karara bağlanıyor ve bu para ödeniyor. Fakat 31 Mart 2019’dn yani AKP Antalya’da seçimi kaybettikten bir ay sonra 1 Mayıs 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir karar alıyor. Belediyenin haberi olmadan, tek taraflı bir sözleşme yapıyor ve ‘Bu iş böyle olmaz. Ben bunu iptal ediyorum. Belediyenin İller Bankası’ndan alacağı, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak payın yüzde 5’ine el koyarım’ diyor. Bu 4 milyon liraya tekabül ediyor” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ BİR KARAR’

Nusret Bayar, her ay 4 milyon liranın yılda yaklaşık 50 milyon lira ettiğini söyleyerek, bakanlığın 145 milyon lira maliyet farkı da çıkartarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden kalan miktar olarak 379 milyon lira daha talep ettiğini söyledi. Bayar, “Daha önce belediye ve bakanlık bir anlaşma yapmış, 260 milyon lira için ödeme planı çıkarmış. Ama seçimi kaybedince bundan vazgeçiyorlar ve hem ödenecek miktar hem de ödeme şekli değiştiriliyor. Bu belediyeyi değil, Antalya halkını cezalandırmaktır” diye konuştu.

Yapım aşamasındaki kanuni şartlar yerine yeni bir anlaşmanın dayatılmasının hukuki olmadığını ve siyasi bir karar olduğunu belirten Bayar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, “AKP’li Menderes Türel belediye başkanı iken neden böyle bir anlaşma yapılmadı da seçim kaybedildikten çok değil, bir ay sonra böyle bir şeye başvuruyorsunuz? Seçimi AKP kazansaydı, yine böyle bir tek taraflı anlaşma yapacak mıydınız?” diye sordu.

‘HER ŞEYE RAĞMEN BELEDİYELERİMİZ AYAKTA’

Bayar, devletin kendi belediyelerine gerekli hizmet ve altyapıyı verdiğini ama CHP’li belediyelerin başarısız olması için ne gerekiyorsa yapıldığını söyledi. Buna rağmen CHP’li belediyelerin ayakta olduğunu kaydeden Bayar, “Belediyelerimiz sosyal belediyeciliğin en ince noktasına kadar görevlerini yerine getirmektedir. Ama buradan Antalya halkına seslenmek istiyorum, paranıza sahip çıkın. Hep birlikte buna karşı çıkalım, kamuoyu oluşturalım, sayın cumhurbaşkanı da bunun doğru olmadığını görecektir. Gördüğü zaman da dileriz anlaşma eski konumuna gelir” diye konuştu.