Cemevlerine saldırı davası: Saldırgana tahliye, iki sanığa beraat

Ankara'da 3 cemevine yönelik saldırıya ilişkin davada yargılanan Ahmet Ozan Karaca, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi. Tutuksuz 2 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne yönelik saldırılara ilişkin biri tutuklu üç sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Tutuklu sanık Ahmet Ozan Karaca, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tahliyesine karar verildi. Diğer iki sanığı beraat ettiren mahkeme, ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlarından hüküm kurulmasına yer olmadığına hükmetti.

Mamak'ta bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Sivas Divriği Gökçebel Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi'ne 30 Temmuz 2022'de saldırı düzenlendi. Ahmet Ozan Karaca, girdiği cemevlerinde içeride oturanların üzerine sandalye fırlatıp, 1'i kesici aletle olmak üzere 2 kişiyi yaralayarak kaçtı. Polis, Ahmet Ozan Karaca ile onunla bağlantılı olduğu tespit edilen Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı'yı Eskişehir'de gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden, Karaca tutuklanırken, diğer 2 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK'TEN CEZA YOK

DHA'nın haberine göre soruşturma sonunda haklarında dava açılan sanıkların Ankara 63'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Ahmet Ozan Karaca getirilirken, tutuksuz sanıklar Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı katılmadı. Mütalaaya karşı savunma yapan sanık Karaca, "Ekleyeceğim bir husus yok. Daha önceki savunmalarımı tekrar ediyorum" dedi. 

Mahkeme heyeti sanık Karaca'ya 'silahla basit yaralama' suçundan 9 ay, 'ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme' suçundan da 8 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' ve 'inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçlarından hüküm kurulmayan sanığın, tutuklu kaldığı sürenin cezadan mahsubuna karar vererek, yurt dışına çıkış yasağı adli kontrol tedbiriyle tahliyesine hükmetti.

İKİ SANIĞA BERAAT

Hakim, tutuksuz yargılanan sanıklar Çağdaş Can Bardakçı ve Baver Gül hakkında, “eylemlerin sanıklar tarafından işlediğinin sabit olmadığı” gerekçesiyle beraatlarına karar verdi.

SAVCILIK NE İSTEMİŞTİ?

Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, sanıklar Ahmet Okan Karaca, Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı'nın ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıl 3'er aya, ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ suçundan 1 yıldan 3'er yıla, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçundan 1 yıldan 3'er yıla ve ‘kasten yaralama’ suçundan ise 6 aydan 1 yıl 6'şar aya kadar olmak üzere toplamda 4 ayrı suçtan 3 yıl 9 aydan 12 yıl 9'ar aya kadar hapisle cezalandırılmalarını istemişti. (HABER MERKEZİ)