Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki: Türkiye'yi suçlamak yerine yanlış politikalardan vazgeçilsin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Biden'ın Suriye'deki olağanüstü hal önlemlerini uzatmasına ve başkanlık kararnamesinde yer alan Türkiye açıklamalarına tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl uzatmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden'ın imzasını taşıyan kararnamede yer alan Türkiye'ye yönelik eleştirilere değinen Çavuşoğlu, "Türkiye'yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da kongresine de daha dürüst davransın" dedi.

Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Bu mektup kopyala yapıştır bir mektup olmuş. Bu cümleleri ABD yönetimi daha önce de kulandı. ABD yönetimi kongreye mektup yollarken ya da bilgi verirken doğruyu söylemiyor. PKK ile YPG arasında hiçbir farkın olmadığını çok iyi biliyorlar. Bu terör örgütüne çok iyi destek veriyorlar. Bu ABD kanunlarına göre suç. Burada bulunma amacının da DEAŞ ile mücadele olmadığını biliyoruz. DEAŞ ile mücadele eden dünyadaki tek ordu bizim ordumuz." (HABER MERKEZİ)