Çanakkale'de Çan Ülkü Ocağı Başkanı'ndan gazeteciye saldırı

Çan'da Ülkü Ocakları'nın pankartıyla ilgili haber yapan Muhammed Yavaş, Ülkü Ocağı İlçe Başkanı Hasan Dinç'in saldırısına uğradı. Yavaş, "Haber yaptığım için saldırıya uğradım ve dövüldüm" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE - Çanakkale'nin Çan ilçesinde gazetecilik yapan Muhammed Yavaş, Ülkü Ocakları tarafından asılan bir pankartı eleştirdiği için Çan Ülkü Ocağı Başkanı Hasan Dinç tarafından darp edildi.

Çanakkale Ülkü Ocağı’na "Dikkat! Attığın oy Mehmetçiğe kurşun olmasın/Bazıları iki yüzlüdür" yazılı, Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yüzlerinin birleştirildiği bir pankart asıldı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TARTIŞTILAR

Pankart ile ilgili olarak "Ülkü Ocaklarından tepki çeken pankart" başlıklı haber yapan Çandan Haber Gazetesi sahibi Muhammed Yavaş’a, önce sosyal medya üzerinden Çan Ülkü Ocağı Başkanı Hasan Dinç tarafından haber karşılığı para alıp almadığı soruldu.

Dinç, "Ne kadar tarafsız ve özgür bir basın kuruluşu olduğunuzu yorumlarınızdan anlıyorum. Merak ettiğim bir husus daha var, bu haber için kaç para aldınız?" dedi.

Daha önce Ülkü Ocağı’nın da haberini yaptığını ancak para almadığını, para karşılığında haber yapmanın gazetecilik anlayışlarında bulunmadığını ifade eden Yavaş, yine sosyal medya üzerinden cevap verdi.

'ÇAY İÇMEYE ÇAĞIRIP SALDIRDI'

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız gazeteci Muhammed Yavaş, Çan’ın küçük bir ilçe olduğunu, herkesin birbirini tanıdığını ifade ederek, Ülkü Ocağı Başkanı Hasan Dinç’in kendisinin arkadaşı olduğunu ifade etti.

Dinç’in sosyal medya tartışmalarının ardından kendisini aradığını, Çan’daki bir kafeye çağırarak, "Çay içeceğiz kardeşim" dediğini söyleyen Yavaş, "Daha önceden arkadaşlığımız olduğu için gittim. Elimi sıktı, bir anda 'Devlet Bey'e nasıl yazarsın?' deyip saldırmaya başladı. Ben kendisine hiçbir şekilde karşılık vermedim ve yere kapandım. Kendisi ben yerdeyken vurmaya devam etti" dedi.

'SALDIRIYA HERKES ŞAHİTTİR'

Dinç’in kendisine vurduğu sırada, "Sinan Ateş’i öldürdüğünüz gibi beni de mi öldüreceksiniz?" dediğini ifade eden Yavaş, Dinç’in kendisine "Öldüreceğiz" karşılığını verdiğini belirtti.

Yavaş, "Uğradığım saldırıya herkes şahittir. Şikayetçi oldum, ifademi ayrıntıları ile cumhuriyet savcılığına vereceğim. Ben haber yaptığım için saldırıya uğradım ve dövüldüm. Burası bir ilçe. Herkes birbirini tanır, bilir. İşimi yapmaya, gazetecilik yapmaya devam edeceğim" diye konuştu.

Saldırının ardından darp raporu alan Yavaş, daha sonra Çan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gidip şikayetçi oldu.

Öte yandan geçtiğimiz yıl da MHP Çan İlçe Başkanı Halil Turhan, gazeteci Muhammed Yavaş'ı arayarak tehdit etmiş, "Nefes alamayacaksın" demişti.