BM raporu: Dünyada uyuşturucu kullanımı 10 yılda yüzde 23 arttı

BM'nin Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi, 2023 raporunda, 2021 yılında dünyada her 17 kişiden birinin uyuşturucu kullandığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), '2023 Dünya Uyuşturucu Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı.

Rapor, dünya genelinde 2021 yılında 15-64 yaş aralığındaki her 17 kişiden birinin uyuşturucu kullandığını ve son 10 yılda uyuşturucu kullanımının yüzde 23 arttığını ortaya koydu.

2021 YILINDA 296 MİLYON KİŞİ UYUŞTURUCU KULLANDI

AA'nın aktardığına göre, küresel olarak 2021’de 296 milyon kişinin uyuşturucu kullandığı aktarılan raporda, 2020’de bu sayının 284 milyon olduğu, bir yılda uyuşturucu kullanma oranının da yüzde 18 arttığı kaydedildi.

Raporda ayrıca insani krizler nedeniyle 'yerinden edilen rekor sayıda insan' da dahil olmak üzere tedavi hizmetleri ve diğer müdahaleler yetersiz kaldığından, uyuşturucu enjekte eden kişilere yönelik tahminlerin önceki yıllara oranla daha yüksek olduğuna işaret edildi.

DÜNYANIN YÜZDE 4'Ü 2021'DE ESRAR KULLANDI

Küresel olarak en çok kullanılan uyuşturucu maddenin esrar olduğu bilgisinin paylaşıldığı raporda, 2021 yılında 219 milyon kişinin bu maddeyi kullandığı, bunun da dünya nüfusunun yüzde 4’üne tekabül ettiği bildirildi. Raporda, yaklaşık 60 milyon kişinin 'opioid' adlı sentetik uyuşturucu çeşitleri, 36 milyon kişinin amfetamin türü maddeler, 22 milyon kişinin kokain ve 20 milyon kişinin ekstazi kullandığı belirtildi.

Uyuşturucu kullanımı nedeniyle rahatsızlıklar yaşayan ve tedavi hizmeti bekleyenlerin sayısında ciddi artış gözlemlendiği vurgulanan UNODC raporunda, uyuşturucu kullanımına bağlı sağlık sorunları yaşayanların oranının son 10 yılda yüzde 45 arttığına, bu durumdaki kişilerin sayısının 39,5 milyona yükseldiğine dikkat çekildi.

MADDE BAĞIMLILARININ YÜZDE 20'Sİ TEDAVİ İMKANI BULABİLİYOR

Raporda, küresel olarak madde bağımlılığı nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar yaşayanların ancak 5’te 1’nin tedavi imkanı bulabildiğinin, Covid-19 salgını nedeniyle terapi ve tedavi olanaklarının bu dönemde daha da sınırlandığının altı çizildi.

Uyuşturucu kullanımının beraberinde getirdiği ölümcül sağlık sorunlarına da yer verilen raporda, 2021'de 13,2 milyon kişinin damardan enjekte edilen uyuşturucu kullandığı, bunların 1,6 milyonunun HIV, 1,4 milyonunun HIV ve hepatit C, 6,6 milyonun da hepatit C virüsü taşıdığı belirtildi. Uyuşturucu enjekte eden veya kullanan kişilerin HIV kapma olasılığının, genel nüfusa göre 35 kat daha fazla olduğu bilgisi de paylaşıldı.

UYUŞTURUCU KULLANIMI SONUCU ÖLENLERİN SAYISI YÜZDE 17,5 ARTTI

Raporda, uyuşturucu kullanımı sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısında da gözle görülür artış yaşandığına, 2009-2019 yılları arasında madde bağımlılığı nedeniyle yaşamını yitirenlerin yüzde 17,5 arttığına dikkat çekildi.

2019’da uyuşturucu nedeniyle yaklaşık 500 bin kişinin hayatını kaybettiği ve Hepatit C'nin yol açtığı karaciğer hastalıklarının uyuşturucuya bağlı ölümlerin başlıca nedenlerinden biri olduğu ifade edilen raporda, bunun uyuşturucu kullanımına atfedilen toplam ölüm sayısının yarısından fazlasını oluşturduğu belirtildi.

'KÜRESEL KOKAİN PAZARI HIZLA YAYILIYOR'

Dünyada, hem kokain arzında hem de talebinde belirgin artışın yaşandığına, bu durumun muhtemelen geleneksel sınırların ötesinde yeni pazarların gelişimini teşvik edeceğine işaret edilen raporda, kokainin elde edildiği koka ağacının 315,5 hektarlık bir alanda ekildiği, 2021’de 2 bin 304 ton gibi rekor seviyede kokain üretim yapıldığı anlatıldı.

Raporda, küresel kokain pazarının ABD’nin yanı sıra Batı ve Orta Avrupa'da yoğunlaşmaya devam ettiği ancak Afrika, Asya ve Güneydoğu Avrupa'daki gelişmekte olan ülkelerde de hızlı şekilde yayıldığının gözlemlendiği ifade edildi.

AFYONUN YÜZDE 95'İ ÜÇ ÜLKEDE ÜRETİLİYOR

Küresel yasa dışı afyon üretiminin büyük kısmının başta Afganistan olmak üzere sınırlı sayıda ülkede yapılmaya devam ettiği vurgulanan raporda, 2022'de 7 bin 800 ton olan küresel üretimin yüzde 80'inin yani 6 bin 200 tonunun Afganistan’da üretildiği, bu ülkeyi 795 ton ile Myanmar ve 504 tonla da Meksika’nın izlediği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, dünya genelinde afyon üretiminin yüzde 95’inin Afganistan, Myanmar ve Meksika’da gerçekleştiği, koka ağacının ise Kolombiya, Peru ve Bolivya’da ekildiği kaydedildi. (DIŞ HABERLER)