BM, ABD'ye nota verdi: 'Rahatsızlığımızı ilettik'

BM, Genel Sekreter Antonio Guterres'in görüşmelerini izlediği ortaya çıkan ABD'ye tepki gösterdi ve nota verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreter Antonio Guterres'in iletişim trafiğinin ABD tarafından izlenmesinden duyduğu rahatsızlığı ifade etmek için bu ABD'nin BM Daimi Temsilciliğine nota verdiğini duyurdu.

AA'nın haberine göre, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Pentagon'dan sızdırılan belgelerin, "Genel Sekreter'in konuşmalarının çarpıtılmış özetleri olduğunu gördüklerini" dile getiren Dujarric, "Genel Sekreter ve diğer üst düzey BM yetkililerinin iletişim trafiğinin, ABD hükümeti tarafından izlenmesi ve müdahil olunmasından duyulan rahatsızlığımızı ev sahibi ülkeye resmi olarak bildirdik" dedi.

Dujarric, bu tür faaliyetlerin ABD'nin BM Şartı ve BM Ayrıcalık ve Muafiyetlerine Dair Sözleşme uyarınca yükümlülüklerine aykırı olduğuna dikkati çekti.

BM'nin, notaları ülkede bulunan misyonları vasıtasıyla verdiğini belirten Dujarric, "ABD'nin BM Daimi Temsilciliğine nota verdik" dedi.

Pentagon'dan sızdırılan belgelerde, ABD'nin BM Genel Sekreteri Guterres ve Yardımcısı'nı yakından izlediği ve telefon görüşmelerini dinlediği görülmüştü. (HABER MERKEZİ)