Türkiye'nin yıldızına 'Anadolu', ötegezegenine 'Göktürk' adı verildi

Türk Astronomi Derneği'nin oylaması sona erdi. Toplam 300 öneri yapıldı. Türkiye'nin "WASP-52" kodlu yıldızına "Anadolu", yörüngesindeki "WASP-52B" kodlu ötegezegene ise "Göktürk" ismi verildi

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uluslararası Astronomi Birliği, (IAU) kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla "Aynı gökyüzü altında 100 yıl" temasıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini, bu kapsamda üye ülkelere belirlenen yeni yıldız ve gezegenlere isim verme hakkı tanımıştı. Türk Astronomi Derneği de  "Türkiye Ötegezegenine İsim Veriyor" kampanyası düzenlemiş ve okullardan, üniversitelerden ve bilim merkezlerinden öneriler toplamıştı.

UZAYBİMER'de basın toplantısı düzenleyen Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, Türkiye'nin "WASP-52" kodlu yıldızına "Anadolu", yörüngesindeki "WASP-52B" kodlu ötegezegene ise "Göktürk" ismi verildiğini söyledi.

Ötegezegenlerin o ülkelerin coğrafi konumu ve o gökcisminin o ülkeden görülebilmesi dikkate alınarak belirlendiğini anlatan Küçük, şunları söyledi: "100 ülkeye gözlenen yıldız ve gezegenlere isim verme hakkı verildi. Bunlar gözlendikleri an katalog isimleriyle anılır. Bize de 40 derece enlemden Ankara'dan rahatlıkla gözlenebilecek şekilde bir yıldız ve gezegen verildi. Bunlar WASP-52 yıldızı ve WASP-52-B gezegeni. İsimlendirme çalışması 3 aydan fazla sürdü. Paris Gözlemevi'ndeki toplantıyla isimler tüm dünyaya duyurulacak. Kampanyaya dünyada geniş katılım oldu. Tüm dünyada 360 binden fazla isim önerisi yapıldı. Türkiye'den 300'e yakın isim geldi. Pegasus takım yıldızında bulunan yıldızımızın ismi "Anadolu", ötegezegenimizin ismi ise "Göktürk" olarak belirlendi. Ülkemize hayırlı olsun."

Prof. Dr. İbrahim Küçük, bu iki ismi öneren okullara birer teleskop hediye edilmesini istediklerini dile getirdi.

Türkiye'ye 457 ışık yılı uzaktaki "Anadolu" yıldızının ilkbahardan sonbahara kadar Türkiye'den gözlemlenebileceği, ülkelere verilen gezegen sistemlerinin her ülkenin başkentinden küçük teleskoplarla görülebilecek parlaklıkta seçildiği belirtildi. (AA)