Din, seks ve uyuşturucu beynin aynı yerinde

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, din beyinde uyuşturucu ve cinsellikle aynı bölgeyi harekete geçiriyor. 'Ödül merkezi' adlı bu bölgenin, bağımlılıkla bağlantılı olduğu biliniyor.

DUVAR – Karl Marx’ın “Din halkın afyonudur” sözü doğrulanmış olabilir. ABD’deki Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre din, beyinde uyuşturucuyla aynı bölgeyi – ödül merkezini- aktive ediyor. Araştırma ekininin başındaki nörobiyolog Jeff Anderson “Bu sonuçlara göre dinsel deneyim, beyinde zevki tetikleyen müzik, aşk, kumar, kokain ve metamfetamin gibi diğer uyarıcılarla aynı bağlama yerleştiriyor” dedi.

Social Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma, Mormon tarikatına mensup 19 kişi üzerinde yapıldı. Dört aşamalı deney boyunca beyin tarayıcılara bağlanan bu kişilere, kiliselerde çekilmiş görüntüler izlettirildi, ruhani metinler okutuldu ve dua etmeleri sağlandı. Tarayıcılar, bu eylemler sırasında deneklerin beyinlerindeki ödül merkezinin (nucleus accumbens) sürekli aktive olduğunu ortaya koydu. Araştırma ekibi, sonuçların diğer dinlerde değişebileceğinin altını çizdi.

Geçmişte yapılan araştırmalarda, ödül merkezinin müzik dinlemek, uyuşturucu kullanmak, cinsellik ve kumar gibi eylemler sırasında da aktive olduğu kanıtlanmıştı. Ödül merkezinin, bağımlılıkla da ilişkili olduğu biliniyor. (Dış Haberler)