Biden: Ukrayna'nın şimdilik F-16'ya ihtiyacı yok

Ukrayna’nın şu aşamada F-16 savaş uçaklarına ihtiyacı olmadığını ve ABD’nin Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyeceğini söyleyen Biden, "Bunu şu an seçenek dışı bırakıyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın şu aşamada F-16 savaş uçaklarına ihtiyacı olmadığını ve ABD’nin Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyeceğini söyledi. ABC News televizyonuna röportaj veren Biden'a, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin F-16 savaş uçağı talebi soruldu.

'SAVAŞ EKİPMANLARINA İHTİYAÇLARI VAR'

AA'nın aktardığına göre Biden, ABD'deki deneyimli askeri yetkililerin ihtiyaç olduğunu düşündükleri yardımları Ukrayna'ya yaptıklarını belirterek, "Onların şu an tank, topçu ve hava savunma gibi savaş ekipmanlarına ihtiyacı var" dedi. Ukrayna'ya şu an için ihtiyaç duydukları yardımları yaptıklarını dile getiren Biden, "Onları bu bahar, yaz ve sonbahara kadar avantajlı konuma getirecek malzemeler gönderiyoruz. Şu an F-16'ya ihtiyaçları yok" diye konuştu.

Biden, "Gelecek birkaç yıl içinde nelere ihtiyaç olacağını tam olarak biliyoruz. Askeri yetkililerimize göre şu an F-16 için mantıklı bir gerekçe yok. O nedenle bunu şu an seçenek dışı bırakıyorum" ifadesini kullandı.