Biden: Putin'le görüşebilirim

ABD Başkanı Biden, 'Ukrayna savaşını bitirme yoluna girmesi' durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, başkanlığı döneminde ABD'ye ilk "devlet ziyaretini" yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

İki lider de konuşmalarında, görüşmenin başlıca gündem maddelerinden birinin Rusya-Ukrayna savaşı olduğunu ve Ukrayna'ya yardımları sürdüreceklerini söyledi.

ABD Başkanı Biden, savaşı bitirmenin tek akılcı yolunun Putin'in askerlerini Ukrayna'dan çekmesi olduğunu belirterek, "Putin bu yolu seçmeyerek çok ağır bir bedel ödüyor. Aynı zamanda Ukrayna'da da çok büyük bir yıkıma yol açıyor" dedi.

'AKLINDAN NE GEÇİYOR, GÖRÜRÜM'

AA'nın aktardığına göre Putin ile iletişime geçmek gibi bir niyeti olmadığını söyleyen Biden, "Savaşı bitirme yoluna girmeye yönelik bir karar konusunda niyetli olursa onunla konuşmaya hazırım. Ancak henüz böyle bir yolda değil. Böyle bir şey olursa, Fransız ve NATO dostlarımla iletişim halinde Putin ile oturup aklından ne geçiyor görürüm" ifadelerini kullandı.

'UKRAYNA'DAN TAVİZ VERMESİNİ İSTEMEYECEĞİZ'

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Ukrayna savaşı konusunda kararın Ukrayna'ya ait olduğunu vurgulayarak "Biz hiçbir zaman Ukrayna'dan kendileri için kabul edilemez olan tavizler vermesini istemeyeceğiz" dedi.

Böyle bir barışın hiçbir zaman sürdürülebilir olmayacağını belirten Macron, "Kendi toprakları konusunda müzakere şartlarını belirlemeleri için Ukraynalıların kararlarına saygı duyacağız" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)