Biden: Hastanedeki patlamayı diğer taraf yapmış görünüyor

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de El Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen saldırının ardından İsrail'e gitti. Biden, "Hastanedeki patlamayı diğer taraf yapmış gibi görünüyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden'ın uçağı Tel Aviv'e indi. Biden'ı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog karşıladı. Karşılamanını ardından ikili görüşme öncesi basın açıklaması düzenledi. 

'ABD, İSRAİL'İN YANINDADIR'

Biden, "Bugün burada bulunmamın basit bir nedeni var; İsrail halkı ve dünyadaki herkesin ABD'nin nerede durduğunu bilmesi. Dışişleri Bakanı (Antony) Blinken da burada. Buraya birkaç kez geldi. Ama ben şahsen gelmek istedim" dedi. Amerikalıların İsrail ile yas tuttuğunu belirten Biden, "terörist grup" olarak nitelendirdiği Hamas'ın 31'i ABD vatandaşı olmak üzere 1300'den fazla kişiyi katlettiğinin belirtildiğini" dile getirerek Hamas'ın aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığını, o çocukların neler hissettiğini hayal bile edemediğini söyledi.

Biden, "Kendinizi savunmak için ihtiyaç duyduğunuz şeylere sahip olmanızı sağlayacağız. Ayrıca Hamas'ın tüm Filistin halkını temsil etmediğini ve onlara sadece acı getirdiğini de unutmamalıyız" diyerek ABD'nin İsrail'e desteğini yineledi.

ABD Başkanı Biden, hastanedeki 'patlama' nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirerek "Görünen kadarıyla hastaneye yapılan saldırıyı diğer taraf düzenledi, siz (İsrail) değil. Ancak çok sayıda kişi emin değil" diye konuştu. Biden, bu konuda üstesinden gelinmesi gereken çok şey olduğunu vurgulayarak "bu duruma düşen masum Filistinlilerin" hayatlarının korunması için yapılması gerekenlerin önemine işaret etti.

Netanyahu ise şöyle konuştu: "Bugün buraya geldiğiniz ve bu zor zamanlarda İsrail'e verdiğiniz açık destek için teşekkür etmek istiyorum. Bu destek Amerikan halkının ezici iradesini yansıtmaktadır. Her gün desteğinizi ve en başından bu yana sahip olduğumuz işbirliğinin derinliğini ve genişliğini gördüm; iki ulus arasındaki büyük ittifakın tarihinde gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir işbirliği düzeyi. Bu desteği ve İsrail'e kendimizi savunmak için ihtiyaç duyduğumuz araçları sağlama konusundaki kararlı taahhüdünüzü görüyoruz. Bu desteği, düşmanlarımıza kararlılığımızı test etmemeleri yönünde verdiğiniz açık mesajda ve bu sözleri eylemle desteklemek üzere bölgeye gönderdiğiniz iki Amerikan uçak gemisi savaş grubunda görüyoruz ama hepsinden önemlisi Sayın Başkan, dünya bu desteği ve İsrail saldırıya uğradığı andan itibaren gösterdiğiniz ahlaki netliği görüyor."

Ne olmuştu?

Gazze'de El Ehli Baptist Hastanesi'nde düzenlenen saldırının ardından Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, ardından Ürdün ziyaretini yarıda kesmişti. Abbas ayrıca, Biden ve diğer liderlerle bugün Amman’da yapılması planlanan, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ele alınacağı toplantıya da katılımını iptal etti. Bu gelişmenin ardından Mısır ve Ürdün'den de bu yönde adım atıldı.

İki ülke, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısı sonrasında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeyi iptal etti. Biden’ın Tel Aviv’de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesi, ardından Ürdün’e geçerek Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyordu. (DIŞ HABERLER)

Etiketler biden israil tel aviv