Beyaz Saray: Prens Selman'a yaptırım uygulama hakkımız saklı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin raporda 'cinayette onayı olduğu' belirtilen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yaptırım uygulama haklarının saklı olduğunu ifade etti. Psaki, "Tabii ki uygun gördüğümüz zaman ve biçimde yaptırım uygulama hakkımız saklı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD istihbaratı tarafından hazırlanan Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun yayınlanmasını ardından, Joe Biden yönetimi henüz Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yönelik bir yaptırım planı açıklamazken, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ABD’nin Prens Selman'a yaptırım uygulama hakkının gelecekte gerekli olması halinde halen saklı olduğunu söyledi.

Psaki, ‘‘Tabii ki uygun gördüğümüz zaman ve biçimde yaptırım uygulama hakkımız saklı’’ diye konuştu ancak ABD’nin diplomatik ilişiler yürütülen hükümetlerin liderlerine tarihte yaptırım uygulamamış olduğunu da hatırlattı. Başkan Joe Biden cumartesi günü yaptığı açıklamalarda yönetiminin Suudi Arabistan’la ilişkilerinde pazartesi günü yeni adımlar açıklayacağını bildirmişti. Ancak Beyaz Saray’dan bir yetkili yeni bir adımın gündemde olmadığını kaydetti.

'KAŞIKÇI YASAĞI'NDAKİ İSİMLER AÇIKLANMAYACAK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise ABD’nin Kaşıkçı yaptırımlarının ardından Suudi Arabistan’ın gelecekteki tavrına odaklanacağını söyledi. Price bu nedenle ABD-Suudi Arabistan ilişkilerindeki yeni dönemin 'kopukluk' değil 'yeniden düzenleme' dönemi olarak tanımlandığını kaydetti. Price, gelecekte yapılacak silah satışının da ABD’nin çıkarları ve değerleri doğrultusunda değerlendirileceğini kaydetti ve Suudi Arabistan’a Hızlı Müdahale Gücü adıyla bilinen elit koruma grubunu fesh etmesi çağrısı yaptı. ABD tarafından cuma günü yayınlanan Cemal Kaşıkçı cinayeti raporunda Suudi krallık muhafızlarından oluşan ve muhaliflere yönelik operasyonları yürüten ‘'Hızlı Mücadele Gücü' adlı grubun olaya doğrudan müdahil olduğu belirtilmişti.

ABD Maliye ve Dışişleri Bakanları, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklanan raporun hemen ardından Suudi bazı yetkililere vize yasağı ve ekonomik yaptırımlar getirmişti. Ned Price, seyahat yasağı getirilen 76 kişinin isimlerini açıklamadı, bunlar arasında Veliaht Prens bin Selman’ın olup olmadığı sorusunu da yanıtlamadı. 

BM: YAPTIRIM OLMAMASI ÇOK TEHLİKELİ

Birleşmiş Milletler'in yargısız ya da tartışmalı infaz üzerine çalışan özel raportörü Agnes Callamard ise ABD’nin Suudi Arabistan’ın fiilli liderini, gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldürmekten sorumlu kişi olarak göstermesi ve yaptırımlara tabi tutmamasının 'çok tehlikeli' olduğu uyarısında bulundu. Kaşıkçı cinayetini soruşturan Callamard, Muhammed bin Selman’ın mal varlıklarına ve uluslararası bağlantılarına yönelik yaptırım getirilmesi çağrısını da yineledi. Callamard Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Kaşıkçı raporunun içeriğinin çok kısıtlı olmasının hayalkırıklığına neden olduğunu söyledi ve "Daha fazla delilin açıklanmasını isterdik" dedi. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)