Beş gazeteci gözaltına alındı: Arslan tutuklandı; Akyüz, Yükler ve Deniz serbest

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır'da 5 gazeteci, "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği" suçlamasıyla gözaltına alındı. Arslan tutuklanırken, üç gazeteci serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Delal Akyüz’ün İzmir’deki evine, MA muhabiri Fırat Can Arslan ve gazeteci Sibel Yükler'in Ankara'daki evlerine, öğlen saatlerinde ise Bianet editörü Evrim Kepenek'in İstanbul'daki evine polis tarafından baskın düzenlendi. Gazeteci Evrim Deniz ise Diyarbakır'da ifade için çağrıldığı Huzur Polis Merkezi Amirliği'nde gözaltına alındı. 

Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Yükler, Deniz ve Akyüz, yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken; Arslan tutuklandı.

PLASTİK KELEPÇE İLE GÖZALTI

Bianet'in aktardığı habere göre, Kepenek'in evinin aranması için avukatın gelmesini beklemeyen polisler, muhtarın gelmesiyle kameralar eşliğinde evde arama yaptı. Polisler, aramanın ardından ifadesini almak üzere Kepenek'i emniyete götüreceklerini belirttiler. Polisler, bir saat süren aramanın ardından Kepenek'i plastik kelepçe takarak gözaltına aldı. 

Gazetecilerin, Diyarbakır'da 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ile davaya bakan heyet üyesi eşinin görev yerlerinin değiştirilmesine dair haberi Twitter hesapları üzerinden paylaştıkları için gözaltına alındıkları ve "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği" suçlandıkları öğrenildi.

FIRAT CAN ARSLAN: HEDEF GÖSTERME GİBİ BİR NİYETİM VE AMACIM YOKTU

Gazeteci Fırat Can Arslan çıkarıldığı mahkemede, "Suçlamayı kabul etmiyorum. Ben yaptığım paylaşımda sadece HSK kararnamesini paylaştım hiçbir yorumumu katmadım. Hedef gösterme gibi bir niyetim ve amacım yoktu. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı. Hakimliğiniz aksi kanaatte ise Adli Kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ederim" dedi. Arslan, "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek- (TMK 6/1)" suçlamasıyla tutuklandı.

KEPENEK GECEYİ KARAKOLDA GEÇİRECEK 

Öğlen saatlerinde gözaltına alınan Evrim Kepenek’in Taksim Şehit Haşim Usta Polis Merkezi'ndeki ifade işlemi bitti. İfadede Kepenek’e Bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) avukatı Ülkü Şahin eşlik etti. İfade işlemi yaklaşık bir saat sürdü.

Polis Kepenek’e ifadede Diyarbakır’da Haziran 2022’den Temmuz 2023’e kadar hapis tutulan 16 (yargılanan 18) gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ve mahkeme heyetindeki eşinin Samsun Vezirköprü’ye tayin edilmesini yazan Fırat Arslan’ın tweetini neden paylaştığını sordu. İfade sonrası bilgi veren Meriç Eyüboğlu, polisin ilk olarak ifadeyi soruşturma savcısına göndereceklerini ve kararına göre hareket edeceklerini söylediklerini aktardı. “Ancak ifade sırasında polisin yaptıkları telefon konuşmalarından bu gece tutulacaklarını anladık” dedi.

Eyüboğlu “Nitekim ifadeden sonra Evrim’in bu gece gözaltında kalacağı yarın sabahtan Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla Diyarbakır Savcılığı'na bağlanıp ifade vereceği resmileşti. İfadeye davet edilse gidip verecek yıllardır aynı adreste ikamet eden işyeri, telefonu bilinen kamuoyunca tanınan her zaman erişilebilecek bir gazetecinin ev baskınıyla bir de kelepçelenerek gözaltına alınması üstüne bir gece de gözaltında tutulması tümüyle keyfi, tümüyle hukuk dışı bir durum. Gözaltındaki tüm işlemler 14.48 itibariyle bittiği halde serbest bırakılmaması da yani yarın sabah alınacağı söylenen SEGBİS ifadesinin bugün alınmaması da keyfiyetin bir başka göstergesi” diye konuştu.

AKYÜZ, YÜKLER VE DENİZ SERBEST BIRAKILDI

İzmir'de ifade veren Delal Akyüz, Ankara'da ifade veren Sibel Yükler ve Diyarbakır'da ifadesi alınan Evrim Deniz adli kontrolle serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)