Berlin'de polis teşkilatına ait depoda patlama

Berlin'de polis teşkilatına ait olan ve imha edilecek bombaların tutulduğu depoda patlama meydana geldi. Patlamanın ardından başlayan yangın Grunewald ormanına sıçradı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya’nın başkenti Berlin’deki Grunewald ormanında polise ait bir depoda meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Berlin itfaiyesinin yaptığı açıklamada, polisin ele geçirdiği bombaları imha etmek üzere tuttuğu depoda sabaha karşı meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangının bitişikte bulunan Grunewald ormanına sıçradığı belirtildi.

Meydana gelen başka patlamaların ve kuraklığın yangının söndürülmesini zorlaştırdığı ifade edilen açıklamada, şu anda depo ve çevresi de dahil 1,5 hektarlık ormanlık alanın yandığı kaydedildi.

Açıklamada, 100'ün üzerinde itfaiye erinin olay yerinde olduğu, konutların yangından etkilenmediği bilgisi paylaşıldı.

Berlin polisinden yapılan açıklamada, patlamanın nasıl gerçekleştiğinin henüz bilinmediği ifade edildi.

PATLAMALAR NEDENİYLE 1 KİLOMETRELİK GÜVENLİK ALANI OLUŞTURULDU

Berlin İtfaiye Sözcüsü Thomas Kirsten, olay yerinde yaptığı açıklamada, ekiplerle yangının olduğu yere ulaşmak istediklerini ancak bölgedeki başka patlamaların bunu engellediğini ifade etti.

Bölgede keşif için dron ve polis helikopterinin kullanıldığını anlatan Kirsten, patlamalar nedeniyle yangının olduğu bölgenin çevresinde yaklaşık 1 kilometrelik güvenlik alanı oluşturulduğunu aktardı.

Yangının, ekipleri muhtemelen gelecek günlerde de meşgul edeceğini söyleyen Kirsten, “Ancak bu yangını söndüreceğiz” dedi.

'HELİKOPTER KULLANMAK MANTIKLI DEĞİL, KAMERALI ROBOTLAR KULLANILACAK'

Öte yandan Alman basınında itfaiye yetkilerine dayandırılan haberlerde, Alman ordusundan talep edilen yangın söndürme helikopterinin Saksonya’da Almanya-Çekya sınırında devam eden orman yangınında kullanıldığı için bölgeye gönderilemediği aktarıldı.

Alman Silahlı Kuvvetleri Berlin Eyalet Komandosu Tugay Komutanı Tuğgeneral Jürgen Karl Uchtmann da yangın çıkan yere ulaşmak için uzaktan yönlendirilen 4 kameralı robotun kullanılacağını belirterek böylelikle oradaki duruma ilişkin net resim elde edeceklerini söyledi.

Yangın söndürme helikopterinin burada görev yapmasına ilişkin bir soruya karşılık da Uchtmann, mühimmatın bulunduğu bölgede şu an için helikopterin kullanılmasının mantıklı olmadığını belirtti.

Uchtmann, helikopterin çok yukardan uçması gerektiğini, böylelikle havadan yeterince söndürme işlemi gerçekleşmeyeceğini ifade ederek patlamaların helikopteri düşürebileceğini kaydetti.

BERLİN İÇİŞLERİ BAKANI: HALKIN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE DEĞİL

Berlin Eyalet İçişleri Bakanı Iris Spranger de halkın güvenliğinin tehlikede olmadığını belirterek, “Benim için önemli olan Berlinlilerin güvenliğinin tehlikede olmaması. Buradaki durum da öyle” dedi.

Ayrıca yangın nedeniyle tren seferleri durduruldu ve bölgenin yakınındaki otoyol kapatıldı, çevredeki ev ve binaların pencere ve kapılarının kapalı tutulması istendi.

Depoda aralarında İkinci Dünya Savaşı’nda kalma bombaların da bulunduğu 25 ton patlayıcı olduğu, uzmanların yılda iki kez kontrollü patlama işlemi gerçekleştirdiği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Almanya Berlin Patlama