Belçika'da hemşire kılığında Covid-19 hırsızlığı

Belçika polisi, hemşire gibi giyinen kadın hırsızların yalnız yaşayan yaşlıları 'Covid-19 testi için geldik' diyerek kandırıp evlerini soyduğunu açıkladı. Buna göre, hırsızlar iki kişilik gruplar halinde geliyor, biri sahte test yaparken diğeri evi soyuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Belçika'da hemşire kılığına giren hırsızların, korona virüsü testi yapma bahanesiyle yalnız yaşayan yaşlıların evine girerek, onları soydukları ortaya çıktı. Polis, hemşirelerin asla korona virüsü testi için evlere gitmediğini belirterek, halkı hırsızlara karşı uyarıyor.

84 YAŞINDAKİ KADINI SOYDULAR

Flamanca yayın yapan VTM kanalına göre, hemşire üniforması giyen kadın hırsızlar, iki kişilik gruplar halinde yaşlıların kapısını çalıyor. Yetkililerin emriyle korona virüsü testi yapmak için geldiklerini söyleyen hırsızlar, yaşlıları sahte teste tabi tutuyor. Hırsızlardan biri, ev sahibinin burnuna pamuklu bir çubuk sokup, test yapıyormuş gibi onu oyalarken, diğer hırsız da evdeki para, banka kartı ve değerli eşyaları çalıyor.

Hırsızların kurbanlarından biri olan 84 yaşındaki Josette adlı Belçikalı kadının oğlu Johan, yaşanları, "Hemşire kılığındaki hırsızlar annemle sohbet etmişler. Onları çok cana yakın ve tatlı bulmuş. 'Ne güzel, test yaptıracağım' diye düşünürken soyulmuş" diye anlatıyor.

'HEMŞİRELER EVE ASLA TEST İÇİN GİTMİYOR'

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, polis sözcüsü Dorien Baens olayın ortaya çıkması sonrası hemşirelerin asla evlere test için gitmediğini vurgulayarak, halkı uyardı. Polise göre, maske, eldiven ve koruyucu kıyafetleri olmadan yaşlıların kapılarını çalan hırsızlar, kurbanları için maddi hasarın yanı sıra ciddi bir hastalık bulaştırma riski de taşıyor.

Son günlerde özellikle Hasselt, Tongeren ve Dipenbeek kentlerinde yaşlıları soyan hemşire kılığındaki hırsızların görüntüleri VTM kanalındaki Faruk adlı haber programı tarafından yayımlandı. Polis, görüntülerdeki kişileri tanıyanların ihbarda bulunmasını istedi.

EN YÜKSEK ÖLÜM ORANI BELÇİKA'DA

Belçika, dünyada korona virüsü nedeniyle nüfus başına en fazla ölümün yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Yaklaşık 11,5 milyon nüfuslu Belçika'da şu ana kadar 15 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin büyük bölümü 70 yaş ve üzeri kişilerden oluşuyor.

Belçika'da korona virüsüne yakalanan kişi sayısı da 540 bini aştı. Bazı uzmanlar ise bu sayının en az 3-4 kat daha fazla olduğunu savunuyor. (DIŞ HABERLER)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR