Başsavcılık 'bildiriye öncülük eden' isimleri ifadeye çağıracak

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bildiri yayınlayan emekli amirallerle ilgili soruşturmasını TCK'nın 316. maddesi kapsamında yürüttüğü ve bazı kişilerin ifadeye çağırılacağı öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 104 emekli amiralin hazırladığı bildiriye ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada bazı detaylar ortaya çıktı.

TCK’nın 316. maddesi kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında, bildirinin hazırlanmasına 'öncülük eden' kişilerin tespit edildiği belirtildi. Bu isimlerin önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılacakları öğrenildi.

Bu arada konuya ilişkin açıklama yapan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "Darbeci zihniyeti yok etmek hukuk içinde hak ettikleri cezaları vermekle mümkündür. #AmirallerOnurumuzdur diyerek destek çıkanlar da bu suça ortaktır. Ankara C. Başsavcılığı’nın TCK 316 gereğince başlattığı soruşturma demokrasimiz için önemli ve anlamlıdır" dedi.

TCK'NIN 316. MADDESİ NE DİYOR?

TCK’nın 316. maddesinde “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar” bölümünde "Suç İçin Anlaşma" şöyle düzenleniyor:

Madde 316 - (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere iki veya daha fazla kişi, maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa, suçların ağırlık derecesine göre üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Amaçlanan suç işlenmeden veya anlaşma dolayısıyla soruşturmaya başlanmadan önce bu ittifaktan çekilenlere ceza verilmez. (HABER MERKEZİ)