Basın-İş Sendikası: Sonunda gerçekler ve gazetecilik kazanacak

DİSK'e bağlı Basın-İş Sendikası, Türkiye'de gazetecilik açısından karanlık bir tablo yaşandığını belirterek "Sonunda gerçekler ve gazetecilik kazanacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DİSK Basın-İş Sendikası, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Gazetecilerin ağır çalışma koşulları altında saldırılara uğradığı ve ölüm listelerine alındığı, iktidara biat etmeyen gazetelerin ise ekonomik olarak boğulmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada "Sonunda gerçekler ve gazetecilik kazanacak" denildi. 

Açıklamanın tamamı şöyle: 

"Sansürün kaldırılışının yıldönümünde gazetecilik açısından ne yazık ki hiç de iyi şeyler söyleyemiyoruz.

Gazetecilere işlerini yaptıkları için sokak ortasında düpedüz işkence uygulanıyor, güvenlik güçleri doğrudan gazetecileri hedef alıp saldırıyor.

Yurtdışına çıkmak zorunda kalan gazeteciler saldırıya uğruyor, ölüm listelerine alınıyor.

Mesleğini sürdürmek için çeşitli kurumlardan fon alan gazeteciler suçlanıyor, İletişim Başkanlığı ve RTÜK bu mecralara karşı yeni baskılar anlamına gelecek düzenlemeler yapacağını duyuruyor.

Basın İlan Kurumu, iktidara biat etmeyen gazetelere ilan vermeyerek, onları ekonomik olarak boğmaya çalışıyor.

İktidar sözcülüğü yapmayan üç dört televizyon kanalı lisans iptali tehdidi altında yayıncılığı sürdürmeye çalışıyor.

Gazetecilerin büyük bölümü örgütsüz. İktidara biat etmeyen kurumlarda çalışan gazeteciler açlık sınırı altında ücret alarak kamuoyuna gerçekleri aktarmaya çalışıyor.

Haberlere keyfi biçimde erişim yasağı uygulanıyor. İktidar sosyal medyaya sınırlama getirecek adımlar atacağını her fırsatta dile getiriyor.

Tüm bu karanlık tabloya, baskılara rağmen gazeteciler haber yapmaya devam ediyor. Sonunda gerçekler ve gazetecilik kazanacak." (HABER MERKEZİ)