Aysel Tuğluk'a Kobanê Davası'ndan tahliye

Demans hastası eski HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk için Kobanê Davası'nda tahliye kararı verildi. Tuğluk'un başka bir dosyadan hükümlü olması nedeniyle tutukluluğunun devam edeceği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutulan demans hastası eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk için yargılandığı Kobanê Davası'nda tahliye kararı verildi.

Gece yayınlanan kararda, "... Sanık Aysel Tuğluk'un sorgusunun yapılmış olması ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağı anlaşılmakla hakkında CMK'nun 109/3-a maddesi uyarınca yurt dışına çıkamamak adli kontrol tedbiri uygulanarak tahliyesine, başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü olmadığı takdirde derhal salıverilmesi için bulunduğu ceza infaz kurumu müzekkere yazılmasına...” ifadeleri kullanıldı.

Avukat Cahit Kırkazak'ın belirttiğine göre Tuğluk'un tutukluluk hali başka bir dosyadan hükümlü olması nedeniyle devam edecek.

TANRIKULU: AĞIR HASTA TUTUKLULARIN DERHAL TAHLİYE EDİLMESİ GEREKİYOR

Tahliye kararını, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "2016’dan beri Kandıra F Tipi Cezaevinde bulunan ve 2021’de demans teşhisi koyulan meslektaşım, siyasetçi #AyselTuğluk hakkında nihayet tahliye kararı verildi. O’nun nezdinde ağır hasta tutukluların derhal tahliye edilmesi gerekmektedir" sözleriyle duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Tuğluk, vekilliği döneminde yapmış olduğu basın açıklamaları ve siyasi faaliyetleri sebebiyle hüküm giymişti.

Tuğluk ayrıca kamuoyunda "6-8 Ekim Kobane" dosyası olarak bilinen ve HDP'li siyasetçilerin yargılandığı Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyasından da yargılanıyordu.

Tuğluk'a, ilk defa geçen yıl demans teşhisi konmuştu.

Ardından 22 Mart 2021 tarihinde Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurulu da, Tuğluk'un hastalığının, “kronik ilerleyici seyirli ve cezaevinde tek başına hayatını sürdürmesini engeller nitelikte” olduğunu belirterek cezasının infazının ertelenmesi gerektiği yönünde bir rapor yazmıştı.

Şubat ayında Adli Tıp Kurumu'na (ATK) sevk edilen ve üç gün gözlem altında tutulan Tuğluk için ATK, "cezai sorumluluğunun tam olduğunu" kanaatine varmış, buna karşılık savunma yapıp yapamayacağına ilişkin mahkemenin sorduğu soruyu ise yanıtsız bırakmıştı.

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nun raporu sonucunda avukatların Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yapmış olduğu talepler de reddedilmişti.

Geçen yıl demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk'un tahliye edilmemesine yönelik tepkiler, 28 Şubat Davası nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve yaklaşık bir yıldır cezaevinde olan eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in demans nedeniyle tahliye edilmesinin ardından artmıştı. (HABER MERKEZİ)