Kürtçe yayınlara erişim engeli

Avesta Yayınları ve Rudaw'ın internet sitelerine erişim engeli getirildi. Podcast kanalı Hûrbînî ve JINHA'nın Twitter hesaplarına da Türkiye'den erişim engellendi, Xwebun gazetesinin hesabı kapatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avesta Yayınları'nın internet sitesine erişim engeli getirildi.

Avesta Yayınları'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, erişim engeli kararının "PKK propagandası" yapıldığı iddiasıyla alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği 'PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı' iddiasıyla web sitemizi erişime kapattı. http://avestakitap.com kitaplarımızın tanıtımı ve satışı dışında herhangi bir paylaşım yapmıyor. Kitap yasaklamalarıyla bu fiili bir sansürdür, kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

Kararla ilgili Twitter hesabından paylaşım yapan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, "Bu ağır felaket ortamında birileri yine farklı bir mesaide. Son günlerde hukuka aykırı bir şekilde alınan erişim yasağı kararlarının gayesi sansürdür. Bu hukuk ve demokrasi dışı uygulamalara son verin" dedi. 

Ayrıca Kürtçe podcast kanalı Hûrbînî ve Jin Haber Ajansı'nın (JINHA) Twitter hesaplarına Türkiye'den erişim engellendi. Kürtçe yayın yapan Xwebun gazetesinin hesabı, Twitter tarafından askıya alındı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği'nden yapılan açıklamada "Ne yazık ki neredeyse birkaç saat arayla bir sansür ve baskı haberi geçiyor ajanslar. Şimdi de Twitter, Xwebun gazetesinin hesabını kapattı. Xwebûn gazetesinin ardından Jinha'nın da Twitter hesabı engellendi" denildi. 

Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw'ın internet sitesine de erişim engeli getirildi. Siteye girmek isteyenler, "rudaw.net, 22/02/2023 tarihli ve 2023/1436 D. İş sayılı Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir" yazısıyla karşılaştı. 

Free Web Turkey'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine engellenen içerikler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler ile işbirliği içerisinde olan Botan International'a ait haber sitesi Botan Times'ın bir gönderisi de bulunuyor" ifadelerine yer verildi. 

Ayrıca, bir dönem Diyarbakır'da da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in kişisel internet sitesi için de "PKK/KCK propagandası" gerekçesiyle erişime engelli kararı verildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)