Arjantin'de cunta döneminin işkencecisi dolapta saklanırken bulundu

Arjantin'de cunta döneminin işkencecisi Carlos Cialceta bir dolabın içerisinde saklanırken yakalandı. Cialceta hakkında Nisan ayından beri arama kararı bulunuyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Latin Amerika ülkesi Arjantin'de emekli Yalbay Carlos Ignacio 'Calele' Cialceta cunta dönemindeki işkence suçlarından dolayı gözaltına alındı. Emekli Yarbay, yürütülen soruşturmadan kaçmak için bir dolaba saklandı.

Arjantin'de 1976 yılında düzenlenen darbeyle birlikte sağcı askeri cunta iktidara geldi. Takibindeki dönemde yaşanan pek çok işkence suçlarından dolayı yargı süreci hâlâ devam ediyor. Cialceta, Federal Hakime Garantías Mariela Giménez'in emri ile insan kaçırma, cinayet ve işkence gibi suçlarla hakkında soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Salta kentinde yapılan operasyonda emekli Yarbay, kaldığı evin dolabında saklanırken bulundu. Arjantin Ulusal Güvenlik Bakanı Anibal Fernandez tarafından yapılan açıklamada Cialceta'nın takip ve telefon dinleme yoluyla ele geçirildiği bilgisi paylaşıldı. 

Arjantin'de 1974–1983 yılları arasındaki 'Kirli Savaş' döneminde on binlerce kişi öldürüldü ya da kaybedildi. (DIŞ HABERLER)