Araştırma: Hamileyken Covid aşısı olanlar bebeklerine antikor aktarıyor

Hamileyken Covid-19 aşısı olan kişilerin, bebeklerine antikor aktardığı tespit edildi. İsrail'de yürütülen çalışmada, aşının gerekli tüm dozlarını yaptıran annelerin bebeklerinden alınan örneklerde korona virüsüne karşı antikor bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail'de yapılan bir araştırmada, hamileyken korona virüsü aşısı yaptıran kadınların bebeklerine antikor aktardığı kaydedildi. Times Of Israel gazetesinde yer alan habere göre, Hadassah Sağlık Merkezi'nin yürüttüğü çalışmada, aşı olan annelerin bebeklerinde virüse karşı antikor bulunduğu tespit edildi.  

Araştırma kapsamında, annelerine Covid-19 aşısının her iki dozu da yapılan 40 bebeğin doğduktan sonra göbek kordonundan kan örnekleri alındı. Testlerde, bebeklerin tamamında Covid-19'a karşı antikor bulunduğu görüldü. 

Hadassah Sağlık Merkezi Virüs Departmanı'nda görevli Prof. Dana Wolf, araştırmanın, aşılanan annelerin bebeklerine doğumdan önce Covid-19'a karşı gerekli antikoru aktardığını gösteren önemli bir bulgu olduğunu bildirdi ve hamilelerin korona virüsüne karşı aşılanmasının önemine işaret ettiğini belirtti. Wolf bir sonraki aşamada, bebeklerde tespit edilen antikorun ne kadar süreyle etkinlik gösterdiğine bakılacağını söyledi. Uzmanlar, Covid-19 aşılarının hamileliğin farklı dönemlerindeki etkisinin ölçülmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.  İsrail Sağlık Bakanlığı, başlangıçta önermezken, daha sonra hamile kadınların da aşılanmasına karar vermişti. (AA)