Ankara'daki kadın cinayetinde ceza belli oldu: Ağırlaştırılmış müebbet

Ankara'da boşanma aşamasında olduğu Gülsüm Kuyar'ı kesici aletle öldüren Mehmet Kuyar, ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkum edildi. Gülsüm Kuyar'ın annesi "En azından adalet yerini buldu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara'nın Sincan ilçesindeki Şehit Gökhan Uysal Ortaokulu'nda temizlik işçisi olarak çalışan Gülsüm Kuyar, boşanma aşamasındaki Mehmet Kuyar tarafından görev başındayken katledildi. 

21 Şubat 2021 yılında gerçekleşen cinayet sonrası Mehmet Kuyar, polis tarafından yakalanıp tutuklandı. Kuyar, bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İNDİRİM UYGULANMADI

DHA'nın haberine göre, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Mehmet Kuyar, Gülsüm Kuyar'ı çalıştığı okulda kesici aletle öldürdü. Kuyar, yedi gün sonra polis ekiplerince yakalanıp, tutuklandı. Mehmet Kuyar hakkında 'eşi kasten öldürme', cinayet sonrası eşinin cep telefonu ve banka kartını alarak harcama yaptığı için 'hırsızlık ve 'yağma' suçlarından dava açıldı. Sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve 21 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi. 

Ankara Batı Adliyesi 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına; tutuklu sanık Mehmet Kuyar, Gülsüm Kuyar'ın annesi Fatma ve babası Hüseyin Acar ile taraf avukatları katıldı. Anne Fatma Acar, Mehmet Kuyar'ın en ağır cezayı almasını istediğini belirtti. Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Kuyar'a 'eşe karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verirken, 'hırsızlık' ve 'yağma' suçlarından beraati kararlaştırıldı. Cezada indirim ise uygulanmadı.

'MAHKEMENİN CEZASINI OLUMLU BULUYORUZ'

Duruşmanın ardından açıklama yapan Gülsüm Kuyar'ın ailesinin avukatı Onur Tatar, kararın sevindirici olduğunu belirterek, "Herhangi bir indirim uygulanmaksızın, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükmü cezası verildi mahkemece. Ancak biz sanığın aynı zamanda yağma suçu işlediğini de ifade etmiştik. Bu konuda sayın savcılık makamının mütalaası da bu yöndeydi. Bu yönde mahkeme sanığın yağma suçunu işlemediği yönünde beraat hükmü verdi. Bu yönden istinaf edeceğiz. Ancak böylesine önemli, acımasız bir kadın cinayeti dosyasında indirimsiz olarak mahkemenin sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermiş olmasını olumlu buluyoruz" dedi.

Gülsüm Kuyar'ın annesi Fatma Acar, mahkeme kararının olumlu olduğunu dile getirerek, "Ne kadar 'sevinçliyiz' desek de buruğuz; ama olsun. En azından adalet yerini buldu, diye seviniyorum. Torunlarıma iyi haberi vereceğim bugün. Mehmet Kuyar'ın oraya gidip nefes almasını bile istemiyorum. İnsan yüzünü görmesini bile istemiyorum. Ağırlaştırılmışın üstüne bir ağırlaştırılmış daha olması lazım. En azından kızımın toprağında rahat uyumasını istiyorum, o da duymuştur zaten. Adalet her zaman yerini bulsun ve böyle Gülsüm'ler ölmesin, emekçi kadınlar hiçbir zaman ölmesin. Çocukları için uğraşan anneler ölmesin. Kızım bizim için, çocukları için çok değerliydi. Bugün içim rahat gideceğim çok şükür Allah'a, çocuklara iyi haber vereceğim. Biraz olsun yüreğimiz serinledi, ona seviniyorum" diye konuştu.

Gülsüm Kuyar'ın babası Hüseyin Acar ise "5-6 aydır mahkemeye gidip geliyorduk. Allah'a şükürler olsun mahkeme sonuçlandı, adalet yerini buldu. Az da olsa yüreğimiz serinledi" dedi. (HABER MERKEZİ)