Ankara'da casusluk operasyonu: 6 gözaltı

Gizli savunma sanayi projelerini yabancı firmalara aktardıkları iddiasıyla halen görevde olan bir albay, yarbay ve binbaşının da aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alındı, 3 kişi aranıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Savunma Sanayii Başkanlığı projelerini yabancı firma yetkililerine aktardıkları öne sürülen ve 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ve askeri casusluk' suçlaması  yöneltilen 9 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 27 Ocakta başlatılan operasyon kapsamında, 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ve askeri casusluk' suçlarından, 2'si emekli albay, 1'i emekli astsubay, 1'i sivil 4 kişi tutuklanmıştı. Bu kişilerde bulunduğu belirtilen dijital verilerin polisin analiz ekiplerince incelenmesi tamamlandı.

KOMİSYON KURULDU

 

Mesaj trafiklerinden elde edilen askeri ve stratejik bilgilerin gizlilik derecesini tespit etmek üzere TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde bir komisyon kuruldu. Komisyon, 'devletin gizli kalması gereken bilgilerinin zanlılar tarafından yabancı menşeli şirketlere aktarıldığı' sonucuna vardı.

OPERASYON GENİŞLETİLDİ

Ocak ayında tutuklanan zanlıların ifadeleri ve komisyon raporları doğrultusunda genişletilen delillendirme çalışmaları sonrası operasyonlara devam edildi. Bu kapsamda haklarında gözaltı kararı verilen 2'si Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanı, 1'i emekli albay, 1'i muvazzaf albay, 1'i muvazzaf yarbay, 1'i muvazzaf binbaşı, 3'ü özel sektör çalışanı olmak üzere 9 şüpheliden 6'sı gözaltına alındı. 3 kişi ise aranıyor. (ANKARA-AA)