Ankara Üniversitesi, ‘İnek Bayramı’na idari soruşturma başlattı

Ankara Üniversitesi yönetimi, Mülkiye’de gelenek haline gelen 'İnek Duası’nın hedef alınmasının ardından idari soruşturma başlattı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) geleneksel olarak kutlanan İnek Bayramı, pandeminin ardından bu yıl gerçekleşti. Öğrenci topluluklarının organize ettiği, konser ve etkinliklerin yapıldığı bayramda geçmiş yıllarda olduğu gibi bir öğrenci imam rolünde ‘İnek Duası’ okudu.

İktidara yakın yayın organları tarafından “dini değerlerin aşağılandığı” iddiasının gündeme getirilmesi ve öğrencilerin hedef gösterilmesinin ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü açıklama yaptı. Ankara Üniversitesi yönetimi İnek Duası’nı kastederek bu durumu “olay” diye niteledi ve idari soruşturmanın başlatıldığını duyurdu. Ankara Üniversitesi yönetiminin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Perşembe günü (12/05/2022) Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen etkinlik esnasında fakültemiz ve üniversitemiz ilkeleri ile bağdaşmayan ve asla tasvip edilemeyecek olay ile ilgili olarak hem disiplin, hem de adli inceleme başlatılmış olup, sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır. Saygı ile duyurulur.”

İNEK DUASI’NA İLİŞKİN SUÇLAMA BERAATLE SONUÇLANMIŞTI

2016 yılındaki bayramda İnek Duası’nı okuyan Mehmet Can Tan hakkında, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ iddiasıyla dava açılmış, Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi Tan’ın beraatına karar vermişti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi, temyiz talebini reddederek ilk derece mahkemesinin verdiği beraat kararını onamıştı.

‘İNEK BAYRAMI GELENEĞİMİZDİR, ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ’

Ankara Üniversitesi yönetiminin İnek Bayramı’na yönelik soruşturma kararına Mülkiyeliler Birliği de tepki gösterdi. Mülkiyeliler Birliği, üniversite yönetiminin açıklamasıyla sosyal medyada yürütülen “linçten yana” tavır aldığını belirterek İnek Bayramı geleneği ve öğrencilerin yanında olduğunu ifade etti.

Mülkiyeliler Birliği’nin açıklaması şöyle: 

ÜYEMİZ BERAAT ETTİ: Şöyle ki “Fakültemiz ve Üniversitelerimiz ilkeleri ile bağdaşmayan” olay olarak tarif edilen İnek Bayramı ve İnek Bayramı bileşenleri, tarihi Ankara Üniversitesi’nin ötesine geçen Mülkiye’nin geleneğidir! Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilkeleri ise bu köklü tarihten, akademik birikiminden, eleştirel, mizah dolu ve hicivle beslenen değerlerinden oluşmaktadır. Bu tarihi yok sayarak kendince ilke belirleyenlere önerimiz, SBF-Mülkiye’nin Akademik Kurul kararları ve açıklamalarına bakmalarıdır. Üstelik, daha önce de 2016 yılı İnek Bayramı’nda “dua” okuyan ve “imam” olan üyemiz hakkında, benzer çevrelerce yürütülen siyasal linç nedeniyle 2017 yılında dava açılmış, 2022 Ocak ayında ise kendisi bu davadan beraat etmiştir. Yani mahkemeler, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” konusunda “suç unsurlarının oluşmadığı” hükmüne varmıştır.

ENDİŞE EDİYORUZ: Suç olmadığı yargı tarafından hükme bağlanmış bir eylemi soruşturma konusu yapacağını beyan eden Ankara Üniversitesi Rektörlüğü bir gerçeği unutmamalıdır! Bu gerçek, Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerinin, akademisyenlerinin ve idari personelinin yalnız olmadığı, aksine Mülkiyeliler Birliği’nin tüm gücüyle SBF bileşenlerinin yanında olduğudur!
Rektörlüğün hukuk devleti ve akademik özgürlüklerle bağdaşmayan bu açıklamasının, üniversiteyle hiçbir bağları olmadığı halde basın açıklamaları ve sosyal medya aracılığıyla öğrencilerimizi hedef gösteren ve tehdit eden grupları cesaretlendireceğinden endişe ediyoruz. Üniversite yönetimine çağrımız, bir öğrencimizin saçının teline dahi zarar gelmemesi için taşıdıkları sorumluluğun farkına varmaları ve takındıkları tavırdan vazgeçmeleridir!” (DUVAR)