Almanya'da erkek civcivlerin itlafı yasaklanacak

Almanya'da erkek civcivlerin itlafının 2022 yılından itibaren yasaklanacağı duyuruldu. Ülkede her yıl, kümes hayvancılığı sektöründe 'bir getirisi olmadığı' gerekçesiyle yaklaşık 45 milyon erkek civcivin itlaf edildiği kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'da erkek civcivlerin itlafı 2022 yılından itibaren yasaklanacak. Tarım Bakanı Julia Klöckner'in hazırladığı ilgili tasarı bugün Federal Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Almanya'da her yıl yaklaşık 45 milyon erkek civciv, yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra yumurta üretemedikleri ve erişkin olduklarında yeterince et vermedikleri gerekçesiyle itlaf ediliyordu. Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen tasarı, erkek civcivlerin kitlesel itlafının 1 Ocak 2022'den itibaren yasaklanmasını öngörüyor. Tasarıya göre, civcivlerin cinsiyetinin yumurtadan çıkmadan belirlenebilmesini öngören bir yöntem uygulanacak.

Civcivlerinin cinsiyetinin kuluçkanın dokuzuncu ile 14'üncü günleri arasında tespit edilebilmesini öngören yöntemin kullanılması için Tarım Bakanlığı yumurta tavukçuluğu yapanlara milyonlarca euro'luk destek sağladı. Tasarıya göre, 2024 yılından itibaren ise embriyoların kuluçkanın altıncı gününden itibaren itlafı yasak olacak.

'ETİK OLMAYAN BİR UYGULAMA GEÇMİŞTE KALACAK'

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Tarım Bakanı Klöckner, tasarıyı "Etik olmayan bir uygulama geçmişte kalacak" sözleriyle değerlendirdi. Klöckner, bunun 'hayvanların korunmasında önemli bir ilerleme' olduğunu da sözlerine ekledi. Erkek civcivlerin itlafının yasaklanması için dünyada yasa çıkartan ilk ülkenin Almanya olduğunu söyleyen Klöckner, bu yasa ile 'diğer ülkelere örnek olmak istediklerini' belirtti. 

Almanya'da hayvan hakları savunucuları uzun süredir erkek civcivlerin ekonomik getirisi olmadığı gerekçesiyle itlaf edilmesini eleştiriyordu. Federal İdare Mahkemesi, 2019 yılında aldığı bir karar ile hayvanların korunmasının ekonomik çıkarlardan daha önemli olduğuna hükmetmiş, konuyla ilgili yasa hazırlanana kadar uygulamaya geçici bir süre için izin vermişti.