Aliyev’den Ermenistan açıklaması: İlerleme var ama yeterli değil

Blinken ve Paşinyan ile bir araya gelen Aliyev, Erivan-Bakü ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Aliyev, "Ermenistan'ın pozisyonunda ilerleme var ama yeterli değil" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Münih'te gerçekleştirdiği üçlü toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Aliyev, Ermenistan'ın barış anlaşmasına ilişkin pozisyonunda ilerleme bulunduğunu fakat bunun yeterli olmadığını söyledi.

'ERMENİSTAN'DAN GELEN TEKİFLERİ İNCELİYORUZ'

AA'nın aktardığına göre, görüşmenin 'iyi ve yapıcı' geçtiğini söyleyen Aliyev, Ermenistan ve Azerbaycan arasında barış anlaşması süreci dahil birçok konuyu müzakere ettiklerini bildirdi. Aliyev, barış anlaşmasının uluslararası hukuk norm ve ilkeleri temelinde hazırlanması gerektiğini, bunu da toplantıda belirttiğini söyleyerek, "Karabağ konusunda her hangi bir maddenin bulunması bizim için kabul edilemez. Bu husustaki görüşümüzü belirttik. Bizim verdiğimiz tekliflere 3 gün önce Ermenistan'dan yeni cevap teklifleri aldık. Şimdi onları inceliyoruz. İlk bakışta Ermenistan'ın pozisyonunda ilerleme var ama yeterli değil" bilgisini paylaştı.

'ABLUKA SÖZ KONUSU DEĞİL'

Azerbaycanlı çevrecilerin Laçın koridorundaki protestolarını da konuştuklarını bildiren Aliyev, "Hiçbir abluka söz konusu değildir. Protestoların başladığı 12 Aralık'tan bu yana yoldan 2 bin 500'den fazla tır ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü aracı geçti. Abluka olsaydı bu araçlar nasıl geçebilirdi? Azerbaycan'a yönelik bu asılsız suçlamaları reddediyoruz. Haklı olarak madenlerimizin yasa dışı kullanımının durdurulmasını talep ediyoruz ve bu gerçekleşene kadar protestocuların vazgeçmeyeceklerinden eminim" dedi.

Aliyev, Ermenistan ile Azerbaycan sınırında ikili olarak kontrol noktaları kurulmasını resmen önerdiklerini, Paşinyan'ın ise bu konuya bir yanıt vermediğini, muhtemelen bu konuyu düşünmek için Erivan'ın 'zamana ihtiyacı olduğunu' kaydetti.

Bu önerisinin hem Avrupa hem de ABD'li yetkililerce mantıklı görüldüğünü söyleyen Aliyev, "Bu tabii ki iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde önemli bir etken. Çünkü sınır belirlemeden bahsediyorsak, kontrol noktaları olmadan bu mümkün değil. Yolların açılmasından bahsediyorsak, elbette Zengezur koridorunun her iki ucunda ve Laçın ili ile Ermenistan arasındaki sınırda kontrol noktaları kurulmalıdır. Bugün üçlü görüşmede resmen bu teklifi yaptım. Ermenistan'dan cevap bekleyeceğiz" diye konuştu.

'İRAN, SORUŞTURMAYI ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTMELİ'

İlham Aliyev, İran-Azerbaycan ilişkilerine ve Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıya da değinerek, "İran soruşturmayı şeffaf şekilde yürütmeli, bizi bilgilendirmeli ve teröristi cezalandırmalıdır. Fakat en önemlisi bu teröristi azmettirenler, bu vahşi olayın faili İran kuruluşunun temsilcileri yargı önüne çıkarılmalıdır. Ancak o zaman ilişkilerin normalleşmesinden bahsedebiliriz" ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne 27 Ocak'ta düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçiliğin güvenlik amiri hayatını kaybetmiş ve iki güvenlik görevlisi yaralanmıştı. Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, saldırganın olaydan sonra yakalandığını ve ilk incelemelere göre saldırının 'şahsi ve ailevi sorunlar nedeniyle' düzenlendiğini açıklamıştı. Rahimi, daha sonra görevden alınmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise saldırıyı 'terör eylemi' olarak nitelendirmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, İran'ı 'diplomatik misyonun güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli tedbirleri almamakla' ve Azerbaycan'ın daha önce bu yönde yaptığı çağrılara gereken hassasiyeti göstermemekle suçlamıştı.

Saldırı sonrasında 29 Ocak'ta Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'nin faaliyeti askıya alınmış, tüm personel ile aileleri Bakü'ye dönmüştü. Tahliyenin ardından ise Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına İran'a gitmemeleri uyarısında bulunmuştu. Açıklamada, Azerbaycan vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İran'ı ziyaret etmemeleri, ziyaret edenlerin ise çok dikkatli olması tavsiye edildi. 

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan İran Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi ise, Azerbaycan Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmanın ön aşamada gizli yürütüldüğünü ve olayın tüm boyutlarının dikkatli şekilde incelendiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)