ABD'den Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketi

ABD, Ukrayna'ya 41. askeri yardım paketini açıkladı. Yeni askeri yardımın 500 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD, kendi envanterinden Ukrayna'ya 500 milyon dolar değerinde askeri destek paketi açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Olivia Dalton, ABD'nin, Rusya'ya karşı taarruz operasyonlarını desteklemek üzere Ukrayna'ya yeni askeri yardım sağlayacağını söyledi.

Yeni paketin, mayın temizleme ekipmanlarını, zırhlı araçları ve topçu mühimmatını içerdiğini aktaran Dalton, paketin ayrıca, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) için ve roket saldırılarına karşı hava savunmasını güçlendirecek ek mühimmat içerdiğini belirtti.

Olivia Dalton, "Başkan Joe Biden'ın, pazar günü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e dediği gibi, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü Rus saldırganlığına karşı savunan Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

ABD'NİN UKRAYNA'YA 41. ASKERİ YARDIMI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da askeri yardım paketinin detaylarını açıkladı.

Söz konusu paketin, ABD ordusunun kendi envanterinden 41. kez yaptığı askeri yardım olduğunu kaydeden Pentagon, yardımın 500 milyon dolar değerinde olduğunu ifade etti.

Pentagon, paketin Patriot hava savunma sistemleri ve Stingerler ile HIMARS için ek mühimmat ve Bradley zırhlı piyade muharebe araçları dahil, çeşitli ebatlarda topçu mühimmatı içerdiği bilgisini paylaştı. (HABER MERKEZİ)