ABD'den Suriyeli Kürtler için şirketlere yatırım muafiyeti

ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda SDG kontrolündeki bölgelerde yatırım yapacak şirketleri yaptırımlardan muaf tutması gündemde. Muafiyetin Türkiye kontrolündeki bölgeleri de kapsayacağı belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolündeki bölgelerde yatırım yapacak şirketleri Beşar Esad yönetimine uygulanan yaptırımlardan muaf tutacak.

IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun Fas'ın Marakeş kentindeki toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, amaçlarının IŞİD'den kurtarılan bölgeleri desteklemek olduğunu söyledi.

Bu bölgelerde yatırım yapacak şirketlerin yaptırımların getirdiği kısıtlamalardan muaf tutulacağını belirten Nuland, "ABD önümüzdeki birkaç gün içinde Suriye'de IŞİD'den kurtarılan ve rejim kontrolünde bulunmayan bölgelerde özel yatırım faaliyetlerine imkan tanıyacak bir genel izin çıkarmayı planlamaktadır" dedi.

ABD'nin geçen yıl Suriye'nin kuzeydoğusundaki istikrar sağlama faaliyetlerine 45 milyon dolarlık kaynak aktardığını belirten Nuland, bu oranı bu yıl 350 milyon dolara yükseltmek istediklerini kaydetti. ABD'li yetkili, IŞİD'den kurtarılan bölgelere yatırımın, terör örgütünün geri dönüş olasılığını engellemek için gerekli olduğunu söyledi.

'TÜRKİYE BUNA KARŞI ÇIKMAZ'

Türkiye ve Irak ile komşu olan bölgede petrol rezervleri bulunuyor. Reuters haber ajansına konuşan ve "ABD'li yetkililerle yoğun istişareler halinde bulunduğu" belirtilen bir diplomat, söz konusu iznin tarım ve inşaat alanı için öngörüldüğünü, petrol yatırımlarını kapsamadığını belirtti.

İsmi açıklanmayan diplomat, iznin sadece SDG değil, Türkiye destekli grupların kontrolündeki bölgelerde yapılacak yatırımları da kapsayacağına işaret ederek bu nedenle Türkiye hükümetinin plana karşı çıkacağını düşünmediğini söyledi. (DW Türkçe)

 

Etiketler abd suriye sdg ypg