ABD’den Küba uçuşlarına onay

ABD yönetimi, 2020 yılında eski başkan Donald Trump döneminde uygulanmaya başlanan Küba'ya yönelik tüm uçuş yasaklarını kaldırma kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulaştırma Bakanlığı'na gönderdiği mektupta, Küba uçuşlarına uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. Blinken, Küba'ya uçuşların açılmasının 'Kübalıların yararına ve ABD'nin dış politika çıkarlarına uygun olduğunu' ifade etti. Bakanlığın bunun üzerine, Küba'ya uygulanan ve tüm uçuşları kapsayan yasağı kaldırdığını kaydeden Blinken, iki ülke arasındaki uçuşların sürdürülebileceğini belirtti.

BIDEN, BAZI KISITLAMALARI MAYISTA KALDIRMIŞTI 

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump'ın Küba'ya yönelik getirdiği bazı kısıtlamaları mayısta kaldırmıştı. Biden'ın kararıyla Küba'nın başkenti Havana dışındaki kentlere uçuşların ve aile birleşimi programlarının yeniden başlatılacağı duyurulmuştu. Küba'ya eğitim veya iş amaçlı grup ziyaretlerine de izin verileceği ve bu ülkeye her üç ay için 1000 dolarlık para gönderme sınırının da kaldırıldığı açıklanmıştı.

Ocak 2020'de dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni bir talimata kadar başkent Havana dışında Küba'ya yapılan tüm uçuşları yasakladıklarını duyurmuştu. Pompeo alınan karara, "Küba yönetiminin kendi insanlarına baskı yapması ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya destek vermesini" gerekçe göstermişti. (AA)

 

Etiketler Küba ABD ABD yönetimi