ABD'de yeni George Floyd vakası: Polis boğarak öldürdü

 ABD'de polis şiddetine maruz kalan siyah Amerikalının "nefes alamıyorum" diyerek hayatını kaybettiği görüntüler yayınlandı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de 2020 yılında siyah George Floyd'un kameraların gözü önünde ırkçı polis Derek Chauvin tarafından ensesine dizi ile basarak katledilmesinin ardından 18 Nisan'da bu kez Ohio eyaletinde yine polis tarafından benzer bir cinayet işlendi.

AA'nın haberine göre Ohio’da polisin gözaltına alırken şiddet uyguladığı siyah ABD vatandaşı Frank Tyson'ın (53), elleri arkadan kelepçeliyken boynuna bastırılması nedeniyle nefessiz kalarak öldüğü ortaya çıktı.

Ohio'nun Canton bölgesinde 18 Nisan'da karıştığı trafik kazasından kaçtığı iddia edilen Tyson'ın, polis şiddeti sonucunda hayatını kaybettiğine ilişkin görüntüler bugün kamuoyuna açıklandı.

Olaya müdahale eden polislerin kask kamerasından kaydedilen görüntüler kısa sürede sosyal medyada yayılırken, olay 2020 yılında polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi Amerikalı George Floyd'un ölümüne benzetildi.

'BENİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Görüntülerde, bir araç kazasına karıştığı iddiasıyla bir kafeteryada polisin gözaltına aldığı ve o esnada yere yatırarak ters kelepçe taktığı Tyson'ın polise defalarca "Beni öldürmeye çalışıyorlar" dediği görülüyor.

Yerde yüzüstü ve elleri kelepçeli şekilde yatarken polisin diziyle boynuna bastırarak nefes almasını zorlaştırdığı Tyson'ın birçok kez "Nefes alamıyorum" dediği anlar kameraya yansıyor.

HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ

Birkaç dakika sonra hareketsiz kalan Tyson'ın hayatta olup olmadığını kontrol eden polis, Tyson'ın nefes almadığını fark ederek kalp masajı yapmaya başlıyor ve ardından şüpheli ambulansla hastaneye kaldırılıyor.

Polisin açıklamasına göre Tyson hastanede hayatını kaybederken, olaya karışan polislerin soruşturma için açığa alındığı bildirildi.

2020 yılında siyah Amerikalı George Floyd polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmiş, olayın ardından ülke geneline yayılan büyük gösterilerde ABD'deki ırkçılık ve polis şiddeti haftalarca protesto edilmişti.

 

 

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)