ABD'de emekli generallerden Biden'a karşı mektup

Trump'ın yenilgiye uğradığı seçimlerde 'hile yapıldığını' iddia eden emekli üst düzey askerler, ABD'nin Biden yönetimi altında 'sosyalizm ve Marksizme doğru ilerlediğini' savundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD’de emekli general ve amirallerden oluşan 124 kişilik bir grup, eski başkan Donald Trump'ın yenilgiye uğradığı seçimlerde 'hile yapıldığı' iddialarına yer verilen bir mektup yayınladı. Biden yönetimi altında ABD'nin 'sosyalizm ve Marksizme doğru radikal bir dönüş yaptığını' savunan ve kendilerine 'Flag Officers 4 America' adını veren emekli askerler, Trump döneminde inşası başlatılan ancak Biden'ın iptal ettiği Meksika sınırında duvar projesinin 'devam etmesi gerektiğini' de söyledi. 

'ANAYASAL HAKLARA SALDIRIYOR'

Mektupta, Biden yönetiminin 'diktatörce' bir şekilde Anayasal haklara saldırı başlattığı iddia edilirken, "Kongre'yi atlayarak 50'den fazla İcra Kararı hızla imzalandı ve çoğu önceki yönetimin etkili politikalarını ve düzenlemelerini tersine çevirdi" denildi. Biden'ın 'zihinsel ve fiziksel durumunun' da sorgulandığı mektupta, şu ifadeler kullanıldı: "Başkomutan'ın zihinsel ve fiziksel durumu göz ardı edilemez. Her yerde, gece veya gündüz yaşamı ilgilendiren konularda doğru ulusal güvenlik kararlarını hızla verebilmelidir."

'İSRAİL'E DESTEĞE DEVAM EDİLSİN'

ABD'nin İran Nükleer Anlaşması'na yeniden katılmasının 'Orta Doğu'da barış girişimlerini altüst edeceğini' ileri süren emekli askerler, İsrail'e desteğin de sürdürülmesi gerektiğini savundu. 

"Çin, ABD için en büyük dış tehdittir" ifadelerine yer verilen mektupta,  "(Çin'in) Dünya hakimiyet hedeflerini engellemek ve ABD'nin çıkarlarını korumak için daha fazla yaptırım ve kısıtlama uygulamalıyız" denildi. 

'ORDU POLİTİZE EDİLİYOR'

Mektubun yayınlanmasının ardından, ordunun politizasyonu hakkında tartışmalar gündeme geldi. Devlet-ordu ilişkileri uzmanı Jim Golby, üst düzey emekli askerlerin 'rütbelerini ve ordunun itibarını partizan bir saldırıda kullanmalarının utanç verici olduğunu' söyledi.

Hava Kuvvetleri albayı Marybeth Ulrich ise mektubun 'anti-demokratik' olduğunu belirtti. "Geçmiş seçimlerle ilgili başlatılan yalanları devam ettiriyorlar" diyen Ulrich, "Anayasal yeminlerine karşı geliyorlar, ordu apolitik bir yapı olmalıdır" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER/AA)