ABD, Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı vermeye hazırlanıyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Başkan Biden'ın F-16'lar dahil dördüncü nesil savaş uçakları konusunda Ukraynalı pilotları eğitmek için ortak bir çabayı destekleyeceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, G7 Liderler Zirvesi için bulunduğu Japonya'nın Hiroşima kentinde basın toplantısı düzenledi. Sullivan, Başkan Joe Biden'ın G7 mevkidaşlarına, F-16'lar dahil dördüncü nesil savaş uçakları konusunda Ukraynalı pilotları eğitmek için ortak bir çabayı destekleyeceğini bildirdiğini aktardı.

Sullivan, artık Ukrayna'nın savunmasına yönelik uzun vadeli taahhütlerinin bir parçası olarak Ukrayna hava kuvvetlerini geliştirmeyi görüştüklerini belirterek, "Önümüzdeki aylarda eğitim ilerledikçe, uçakların ne zaman, kim tarafından ve kaç tane teslim edeceğini belirlemek için müttefiklerimizle birlikte çalışacağız" açıklamasında bulundu.

İLK AŞAMADA PİLOTLARA EĞİTİM VERİLECEK

AA'nın aktardığına göre, Başkan Biden'ın daha önce de F-16 seçeneğini masadan kaldırmadığını belirttiğine işaret eden Jake Sullivan, Ukrayna'ya bu zamana kadar verilen desteğin çatışmaların gerekliliklerine göre yapıldığını söyledi. İlk aşamada Ukraynalı pilotlara eğitim verileceğini bildiren Sullivan, zamanla uçakların tedarikinin nasıl yapılacağını belirlemek için müttefikler ve Ukraynalılarla birlikte çalışacaklarını, bu kararların askeri komutanların tavsiyeleriyle verildiğini ifade etti.

Halihazırda Ukraynalıların ana ihtiyaçlarının F-16 olmadığını düşündüklerini, gelecekte buna ihtiyaç duyacakları için uygun zamanlamanın, eğitimin şu an başlaması yönünde olduğunu aktaran Sullivan, ABD'nin ve diğer ortakların Ukrayna'nın F-16'larla Rusya topraklarına saldırmasını desteklemediklerini yineleyerek Ukraynalıların da bu uyarıya uymaya hazır olduklarını belirttiklerini ifade etti. Jake Sullivan, Ukraynalı pilotların eğitiminin ne kadar süreceği konusunda ise bilgi vermedi.

UKRAYNA'YA F-16 GÖNDERMEK İÇİN İLK ADIM

ABD basınına göre, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesi planını destekleyeceğini söylediğini aktaran ABD'li yetkililer, bunun ABD'nin Ukrayna'ya F-16 göndermesi için bir adım olduğunu kaydetmişti. Yetkililer, Biden'ın bu savaş uçaklarının ne zaman, kaç tane ve kim tarafından verileceğine ilişkin kararların gelecek aylarda eğitim devam ederken alınacağını söylediğini aktarmıştı. Yetkililer ayrıca eğitimin Avrupa'da verileceğini ve gelecek haftalarda başlayacağını bildirmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise yaptığı sosyal medya paylaşımında söz konusu bilgiyi doğrulayarak, "ABD ve Sayın Biden'ın uluslararası savaş uçağı koalisyonunu desteklemeye yönelik tarihi kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu karar, gökyüzündeki ordumuzu daha da güçlendirecektir. Hiroşima'daki G7 Zirvesi'nde bu kararın uygulanmasını görüşeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

SAVAŞ UÇAĞI SAĞLAMAK İÇİN ULUSLARARASI KOALİSYON

İngiltere ve Hollanda, İzlanda'daki Avrupa Konseyi zirvesinin oturum aralarında Ukrayna'ya savaş uçağı sağlamak için bir 'uluslararası koalisyon' üzerinde anlaştıklarını açıklamıştı. Ayrıca İngiltere ve Almanya yakın gelecekte Kiev’e savaş uçağı teslim etmeyeceklerini ve Ukrayna'ya olası bir F-16 savaş uçağı teslimatına ilişkin nihai kararın ABD’ye ait olduğunu bildirmişti. (DIŞ HABERLER)