ABD Temsilciler Meclisi onayladı, 'Ülkü Ocakları terör örgütü mü' araştırması yapılacak

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın "yabancı bir terör örgütü olup olmadığının" araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı. Dışişleri 180 gün içinde konuya ilişkin Kongre'ye rapor sunacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Almanya'da Federal Meclis'in hazırladığı 'Anayasa'ya aykırı hareket ediyor' raporunun ardından Ülkü Ocakları, ABD Temsilciler Meclisi'nin de radarına girdi.  

Meclis, Ülkü Ocakları'nın "yabancı bir terör örgütü olup olmadığının araştırılmasını" öngören bir maddeyi de içeren 2022 Savunma Bütçe tasarısını kabul etti.

Demokrat Nevada Vekili Dina Titus tarafından 2022 Savunma Bütçe tasarısına (NDAA) eklenen bir madde, Dışişleri Bakanlığı'nın "Ülkü Ocaklarının yabancı bir terör örgütü olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığının" araştırılmasının öngörüyor.

Önceki gün Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi'nde kabul edilerek NDAA metnine eklenen madde, tasarının yasalaşmasının ardından 180 gün içinde Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin bir rapor hazırlayarak Kongre'ye sunmasını talep ediyor. Bakanlığın raporunda, Ülkü Ocaklarının yabancı terör örgütü kriterlerini neden karşıladığı ya da karşılamadığını değerlendirmesi de bekleniyor.

Söz konusu maddenin bağlayıcı olabilmesi için savunma bütçe yasa tasarısının Senato'da da aynı şekilde kabul edilmesi ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanarak yasalaşması gerekiyor. (AA)