500 milyon LinkedIn kullanıcısının verileri açık artırmada satışa çıkarıldı

500 milyon LinkedIn kullanıcısının kişisel verileri, hackerlar arasında popüler olan bir internet sitesinde açık artırmada satışa çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - LinkedIn, 500 milyon kullanıcısının verilerinin çalındığını doğruladı. Yarım milyar kişinin kullanıcı profillerinden verilerin hackerlar arasında popüler olan bir internet sitesinde açık artırmada satıldığı belirtiliyor. Ancak LinkedIn bu 'satışı' doğrulasa da, verilerin kendileri üzerinden değil  başka siteler üzerinden toplandığını savundu.

Kullanıcıların verilerinin açık artırmaya çıkarıldığı haberi ilk olarak salı günü, siber güvenlik araştırma sitesi CyberNews tarafından yayımlanmıştı. Haberde, kullanıcı kimlikleri, isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgileri, profesyonel titrler ve bu kişilerin diğer sosyal medya profillerine verilen linklerin, dört basamaklı meblalardan açık artırmaya çıkarıldığı belirtiliyordu.

CNN'in aktardığına göre, LinkedIn bu haberi doğrulasa da, verilerin kendileri üzerinden sızmadığını savundu. Açıklamada, LinkedIn kullanıcılarının açık artırmaya çıkarılan bilgilerin zaten profillerde açık bir şekilde paylaşılmış veriler olduğu belirtildi. Şirket, "Bu, LinkedIn üzerinden bir veri ihlali değil ve inceleyebildiğimiz kadarıyla, LinkedIn kapalı profillerinden hiçbiri yok" ifadelerini kullandı.

LinkedIn'in 675 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Dolayısıyla, veri sızıntısı kullanıcıların yaklaşık yüzde 75'ine tekabül ediyor.

Geçtiğimiz hafta, 500 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerinin de sızdığı ortaya çıkmıştı. (DIŞ HABERLER)