LinkedIn'de bütün şirket eşzamanlı 'kafa izni'ne çıkıyor

ABD merkezli sosyal ağ şirketi LinkedIn, bu hafta 15 bin 900 tam zamanlı çalışanına 'kafa izni' veriyor. Amaç, pandemi kaynaklı tükenmişliği engellemek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sosyal ağ sitesi LinkedIn, pandemi döneminde tükenmişliği önlemek ve işten uzaklaşıp deşarj olmalarını sağlamak amacıyla 15 bin 900 tam zamanlı çalışanına eş zamanlı olarak ücretli izin verdi. Çekirdek bir grup haricinde tüm LinkedIn çalışanları 5 Nisan (yarın) haftasında yedi gün ücretli izin yapacak. Bu hafta çalışanlar ise izinlerini istedikleri zaman kullanabilecek.

NEDEN AYNI ANDA?

Şirketin insan kaynakları müdürü Teuila Hanson, aldıkları kararı "Onlara gerçekten kıymetli bir şey vermek istedik ve şu an en kıymetli şey, hepimizin toplu olarak uzaklaşabileceği bir zaman dilimi" dedi. Hanson, herkesin aynı anda izinli olması sayesinde çalışanların diğerlerine izinde oldukları sırada e-posta veya toplantı notu atamayacağını, proje talebinde bulunamayacağını belirterek "Tatilinizin yarattığı olumlu hissin döndükten sonra biraz daha sürmesini istersiniz" dedi.

'NASILSINIZ?' SORUSUYLA ORTAYA ÇIKTI: 'HERKES ZORLANIYOR'

LinkedIn firması pandeminin başından beri, uzaktan çalışma sistemine geçmişti ve çalışanlarına düzenli olarak anket yapıyordu. Geçtiğimiz yaz yapılan anketlerde, çalışanların hissiyatlarının olumsuz yönde değiştiği ve 'açık bir tükenmişlik' halinin saptandığı belirtiliyor. Hansen, bu anketlerden birine "Nasılsınız?" sorusunu eklediklerini ve birçok çalışanın yanıtlarında tükenmişlik, aileyle ilişkilerde zorlanma, yalnız hissetme, kendisiyle ilgilenmeme gibi olumsuz bir şablona işaret eden yorumlar gördüklerini anlattı.

MÜDÜRLERE TÜKENMİŞLİK EĞİTİMİ DE VERİLİYOR

Şirket bu anketler sonrasında, müdürlere tükenmişlik konusunda eğitim vermeye başlarken, belirli günlere toplantı yasağı da koymuştu. (DIŞ HABERLER)