25 Kasım'da gözaltına alınan iki kadın sınır dışı edilecek

Taksim'deki 25 Kasım yürüyüşünde gözaltına alınan İtalya ve Azerbaycan vatandaşı iki kadın hakkında sınır dışı kararı alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 25 Kasım yürüyüşünde gözaltına alınan iki kadının sınır dışı edilmelerine karar verildi.

İstanbul’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Taksim Tünel’e çıkan sokaklarda ve Karaköy’de yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kadınlardan yaklaşık 200’ü gözaltına alınmıştı. Gözaltında alınan kadınların tamamı serbest bırakılırken, biri İtalya diğeri Azerbaycan vatandaşı olan iki kadın, 2 gün boyunca Karaköy Polis Karakolu’nda bekletildikten sonra, Silivri’de bulunan Selim Paşa Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre burada da 48 saat tutulduktan sonra iki kadın hakkında sınır dışı edilme ve ülkeye giriş yasağı kararı verildi. Avukatların karara itiraz ettiği öğrenildi.

KARARA TEPKİ

25 Kasım Kadın Platformu sanal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda, "25 Kasım’da hukuksuzca gözaltına alınan 2 kadın hakkında sınır dışı kararı verildi. Erkek şiddetinin olmadığı gibi, şiddete karşı mücadelenin de uyruğu yoktur. 25 Kasım sınır dışı sebebi olamaz. Bu keyfiyetin karşısında dayanışmamız var” diyerek karara tepki gösterdi.