16 yaşındaki İkra Nur cinayetinde karar: Müebbet ve beraat

Kayseri’de vurularak öldürülen İkra T. davasında karar verildi. Davada tutuklu sanık Berat A.’nın müebbet, aynı suçtan yargılanan Osman Ç.’nin ise beraatine karar verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kayseri’de, 16 yaşındaki İkra Nur T.’nin vurularak ölmesiyle ilgili davada tutuklu Berat A.'nın (17) müebbet hapsine ve tutuksuz Osman Ç.'nin (16) beraatine ilişkin karar, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi'nce onandı. Karar, oy çokluğu ile alındı ayrıca temyiz yolunun da açık olduğu belirtildi.

DHA’dan aktarılana göre,  vurulma olayı geçen yıl 17 Ağustos'ta, İncesu ilçesi Bahçesaray Mahallesi'nde meydana geldi. İhbarla adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibi, İkra’nın hayatını kaybettiğini belirledi. Gözaltına alınan Berat A. ve arkadaşı Osman Ç. tutuklandı. Osman Ç., 21 Ekim'de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘KASTEN ÖLDÜRME’ SUÇUNDAN MÜEBBET

Kayseri 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, sanıkların yaşlarının küçük olması nedeniyle basına kapalı oturumda görülen davanın 3'üncü duruşmasında tutuklu sanık Berat A. hazır bulundu, tutuksuz sanık Osman Ç. ise katılmadı. Duruşma savcısı, esasa ilişkin mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, Berat A.'nın 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis ile cezalandırılmasına, Osman Ç.'nin ise beraatine hükmedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, Berat A.'yı 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı, Osman Ç.'nin ise aynı suçtan beraatine hükmetti.
 

‘KARARDA HERHANGİ BİR HUKUKA AYKIRILIK YOK’

Sanık ve müşteki avukatları karara itiraz ederek, dosyayı Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. İnceleme sonrası 1'inci Ceza Dairesi, davayı karara bağladı. İncelemede; usul ve esas bakımdan yerel mahkemenin verdiği kararlarda herhangi bir hukuka ayrılık bulunmadığı, delil ve işlem açısından eksiklik görülmediği belirtildi. İspat bakımından da değerlendirmenin yerinde olduğunun bildirildiği incelemede, yapılan başvuruların esastan reddine karar verildi. Karar, oy çokluğu ile alındı ayrıca temyiz yolunun da açık olduğu belirtildi. (HABER MERKEZİ)