Zuckerberg'in 'sağ kolu' Sandberg istifa etti

Facebook'un kurucuları arasında yer alan ve mevcut Meta yapılanmasının en önemli ikinci ismi olarak bilinen Sheryl Sandberg görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Sheryl Sandberg ve
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Silikon Vadisi'nin en etkili kadınları arasında yer alan 52 yaşındaki Meta Operasyon Şefi (COO) Sheryl Sandberg, görevinden ayrıldığını duyurdu. Açıklama, sosyal medya devinin belirsiz bir gelecek ve güçlü bir rekabetle karşı karşıya kaldığı bir dönemde geldi.
Facebook'un üst kuruluşu Meta'dan istifasının sonbaharda yürürlüğe gireceğini belirten Sandberg, şirketin yönetim kurulundaki görevine devam etmeyi planladığını da ekledi.

Harvard mezunu Sandberg, Facebook'a 2008 yılında henüz başlangıç aşamasındayken katılmış, platformun milyar dolarlık bir reklam krallığına dönüşmesi sürecinde öncü rol almıştı.

Sputnik'teki habere göre istifaya ilişkin açıklamasında Sandberg, "14 yıl sonra, artık hayatımın bir sonraki bölümünü kaleme alma zamanım geldi. Geleceğin bana neler getireceğinden emin değilim, ancak şunu öğrendim ki hiç kimse bu konuda emin olamaz" ifadelerini kullandı.
Görevi sayesinde teknoloji dünyasında tanınan bir isim haline gelen Sandberg, 2014'te yayınlanan "Sınırlarını Zorla: Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği" kitabıyla da ün kazandı. En çok satılan kitaplar arasında yer alan eserinde Sandberg, tam potansiyellerine ulaşabilmeleri ve iş dünyasındaki zorlukların üstesinden gelmek için kadınları kariyerlerinde 'sınırları zorlamaya' teşvik etti.

ZUCKERBERG: BANA ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ

Sandberg'in istifasına ilişkin açıklama yapan Mark Zuckerberg, Meta'nın Operasyon Şefliği görevini Javier Olivan'ın üstleneceğini bildirdi.
Zuckerberg, Olivan'ın 'Operasyon Şefliği' rolünün Sandberg'in sahip olduğu 'sağ kol' konumundan farklı olarak daha geleneksel bir işleve sahip olacağını kaydetti.
Zuckerberg, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Bana çok şey öğretti ve hem kişisel hem de profesyonel olarak hayatımdaki birçok önemli anda yanımda oldu. Bu şirketi Sheryl ile birlikte yönetmeyi özleyeceğim" dedi.

HABER META HİSSELERİNİ DÜŞÜRDÜ

Meta hisseleri Sandberg'in ayrıldığı haberi üzerine en az yüzde 2 oranında düşerken, bu düşüş şirketin düzenli büyüyüşünün sona erdiğine dair endişeleri destekleyici bir etki yarattı. (HABER MERKEZİ)