Zonguldak'ta peş peşe iki heyelan: Arama kurtarma ekipleri toprak altında kaldı

Zonguldak'ta heyelan meydana gelen bölgede çalışma yürüten arama kurtarma ekipleri, yaşanan ikinci heyelanda toprak altında kaldı. Toprak altından yaralı olarak çıkarılan 21 kişi hastaneye kaldırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Zonguldak'ta meydana gelen heyelanda bir ev ile anne ve oğlu toprak altında kaldı. Çalışmalar yürütülürken bir kez daha heyelan yaşandı ve arama kurtarma ekipleri de toprak altında kaldı. 21 personel kurtarılırken, anne ve oğlu arama çalışmaları devam ediyor.

DHA'nın haberine göre, Zonguldak'ın Asma Mahallesi'ndeki Tulumba Üstü Sokak mevkisinde, kentte etkisini sürdüren yağış nedeniyle heyelan meydana geldi.

Perihan Çakar'a ait ev heyelanla gelen toprak ve kaya parçalarının altında kalıp yıkıldı. Evin yıkıldığını fark eden çevredekiler, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. Olay yerine sağlık, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Evde yaşayan anne Perihan Çakar ve oğlu Sait Çakar'a ulaşılamadı. Ekipler, anne ve oğlun yakınlarından da dışarıda olup olmadıklarına dair bilgi alamadı. Anne ve oğlunun heyelan altında kalıp yıkılan evin içinde olma ihtimaline karşı arama kurtarma çalışması başlatıldı, çevrede de güvenlik önlemi alındı. 

Arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı bölgede ikinci kez heyelan yaşandı. Kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplerden 21 kişi toprak altında kaldı.

Bölgeye çok sayıda ambulans, arama kurtarma ekibi, Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan maden işçileri sevk edildi. Heyelanın yaşandığı bölgedeki herkes, tehlike sebebiyle alandan uzaklaştırıldı.

Aralarında itfaiye ve AFAD personelleri ile iş makinesi operatörünün de bulunduğu görevlilerin tamamı çevredeki diğer ekipler ve mahalle halkı tarafından toprak altından çıkarıldı. Sağlık ekiplerince hastanelere kaldırılan yaralılardan 2'sinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Bu arada heyelanın yaşandığı bölgede tehlike oluşturan evler de tahliye edildi. Evlerde kalan vatandaşlar, valilik ve belediyenin misafirhanelerine ya da yakınlarının evlerine gitti.

Anne ile oğlu için başlatılan kurtarma çalışmaları devam ediyor.

AFAD: 78 PERSONEL VE 19 ARAÇ ZONGULDAK'A SEVK EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), heyelanla ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Arama kurtarma çalışmaları sırasında meydana gelen ikinci heyelanda 21 personelin göçük altında kaldığı aktarılan açıklamada, "Arama kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir heyelan meydana gelmiş ve ekiplerimizden 21 personel göçük altında kalmıştır. Göçük altında kalan personellerimiz kurtarılarak hastaneye sevk edilmiş olup sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisi alınmıştır. Yaralı personelimize Allah'tan acil şifalar dileriz. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir" denildi. 

Arama kurtarma çalışmaları için başka illerden de Zonguldak'a ekipler gönderildiği belirtilen açıklamada, "Ankara, Sakarya, İstanbul, Eskişehir, Afyonkarahisar, Düzce, Çorum, Karabük AFAD il ekiplerimizden 78 Arama Kurtarma Personelimiz, 19 araç ile çalışmalara destek vermek üzere bölgeye sevk edilmiştir" ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Zonguldak Heyelan