Zimmetine para geçiren bankacıya hapis cezası

Eskişehir'de zimmetine para geçirdiği ve müşterilerin hesaplarında usulsüz işlemler yaptığı gerekçesiyle yargılanan bir bankanın şube müdürüne hapis cezası verildi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Zimminetine para geçirdiği ve müşteri hesaplarında usulsüz işlem yaptığı gerekçesiyle sanık Ayşe Pelin'in davası, Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Ayşe Pelin Ü. ile taraf avukatları katıldı.

AA'nın haberine göre cumhuriyet savcısı ise sanığın "zimmet" suçundan cezalandırılması talebinde bulundu.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, Ayşe Pelin Ü'nün "zimmet" suçundan 8 yıl 9 ay hapisle cezalandırılmasına ve tutukluğunun devamına hükmetti.

 

SORUŞTURMA SÜRECİ

Eskişehir'de bir banka şubesinde hesabı bulunan müşterinin, kendisinden habersiz para transferi yapıldığına ilişkin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

"Uyuyan hesap" olarak adlandırılan yaşlı ve internet bankacılığını sık kullanmayan müşterilerini saptayıp, hesaplarındaki parayı önce farklı 4-5 kişi üzerine, daha sonra ise kendi hesaplarına aktardığı belirlenen şubede görevli banka müdiresi Ayşe Pelin Ü'nün 5 milyon 331 bin 852 lirayı zimmetine geçirdiği, müşterilerin hesaplarında bilgi ve onayları olmaksızın 40 milyon 194 bin 133 lira, 137 bin 895 avro ve 120 bin dolar tutarında usulsüz işlem gerçekleştirdiği tespit edilmişti.

Müdire, zimmetine geçirdiği 5 milyon 331 bin 852 lirayı bankaya geri ödemişti.

Polis ekiplerince gözaltına alınmasının ardından tutuklanan Ayşe Pelin Ü. hakkında "zimmet" suçundan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

(HABER MERKEZİ)